Falešné české bankovky nebývají kvalitní. Eura ano

Padělky českých korun, které loni zadržely policie a banky, nebyly kvalitní. Na pětibodové stupnici byly na druhém nejnižším stupni. Dohromady bylo padělků české měny v loňském roce odhaleno za pět milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zabavené padělky české měny. | Foto: Tomáš Adamec

Nejčastěji se padělatelé pokoušeli kopírovat tisícikoruny, a to v takřka polovině případů. Následují pětitisícikoruny a výrazně méně bylo pětitisícovek a dvoustovek.

"Kvalita padělků české měny je nadále velice nízká," uvedl dnes vrchní ředitel České národní banky Pavel Řežábek.

"Neexistuje zde žádná specializovaná dílna, jak potvrdili pánové z Policie České republiky, a my si myslíme, že ta kvalita sama umožňuje každému, aby pouhým okem poznal, že se nejedná o pravou bankovku," dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma jsme v pořadu Stalo se dnes rozebrali s Tomášem Hládkem z České národní banky

Podle ředitele Úvaru odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty padělatelé k výrobě falešných bankovek většinou používají inkoustové nebo laserové tiskárny a padělky obvykle postrádají základní ochranné prvky. Dají se rozeznat od prvního pohledu.

"Toto padělání dělají mladiství, většinou osoby, které páchají takovou tu bagatelní trestnou činnost. Snaží se je udávat na místech, kde se střídají rychlé nákupy, tak aby prodávající neměl možnost tu bankovku zkoumat," řekl ředitel ÚOOZ.

Přestože kvalita padělků je podle odborníků nízká, lidé se nechají snadno napálit. V pořadu Stalo se dnes to potvrdil Tomáš Hládek, ředitel Sekce peněžního a platebního styku České národní banky. "Bohužel je to tak. Lidé jsou zvyklí, že při placení přeci všichni máme platné, pravé peníze, tak co bychom tomu věnovali příliš pozornost."

Falešných eur loni přibylo

Podstatně zdařilejší jsou falešné eurobankovky. Padělaných eur, kterými se lidé snažili loni v Česku platit, přibylo víc než dvojnásobně. Celkem bylo odhaleno 2 800 kusů padělaných bankovek, nejvíce jich bylo v hodnotě 100 eur. Nejčastěji se objevují v příhraničí na tržních.

Zabavené padělky Eura. | Foto: Tomáš Adamec

Jak uvedl ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Šlachta, tyto padělky byly poprvé určeny pro český trh. Česká republika tak už přestala být pouze tranzitní zemí. V naprosté většině případů jsou tyto padělky tištěny na kvalitních strojích, padělatelské dílny ale podle policie nejsou na území České republiky.

"Je vidět, že ty dílny se vyplatí v tom, že eurobankovky se používají v hodně státech, takže se je vyplatí padělat mnohem kvalitnějším způsobem. Většinou tisk ofsetem, je to tisk ve velkém, jsou tam i ochranné prvky, které se snaží nahrazovat. Je to prostě kvalitnější," uzavřel Šlachta.

Blanka Černá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme