Falešné dálniční známky jsou zdařilé. Za jejich použití hrozí vysoká pokuta

Policisté ve Frýdku-Místku zadrželi čtyři muže, kteří distribuovali falešné dálniční známky. Falzifikátů budou v republice pravděpodobně tisíce. Řidičům, kteří s tímto kuponem vyjedou na dálnici, hrozí vysoká pokuta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálniční kupón pro rok 2015 | Foto: Ministerstvo dopravy

Policisté a celníci můžou za jízdu po dálnici bez platného kuponu udělit blokovou pokutu až pět tisíc korun. V případě falešných známek zřejmě půjdou na horní hranici. Řidičům navíc hrozí i správní řízení, kde se může pokuta vyšplhat až na 100 tisíc.

Podle dosavadního vyšetřování to totiž vypadá, že lidé museli alespoň tušit, že známky nejsou v pořádku. Roční kupon má přesně stanovenou cenu 1500 korun a čtveřice distributorů je prodávala za 800 až 1350 korun.

Pravá známka má ochranné prvky, falzifikáty jsou ale docela zdařilé. Přesto mají nedostatky, a to především gramatické chyby v doprovodném textu. Pomoci mohou také další dva rozdíly.

„Pravé kupony byly vyrobeny pouze v sériích LA až LE, zatímco falešné jsou v sérii i mimo tuto řadu. Dalším znakem je složení ean kódu, kde je zhruba uprostřed za číslicí 2 u pravého kuponu mezera. U falešného je uvedená číslice 4,“ říká Zbyněk Hořelica, který je pověřený řízením Státního fondu dopravní infrastruktury.

Dálniční kupóny 2015 | Foto: Český rozhlas

Podle některých zdrojů pocházejí falešné dálniční známky z Číny. Nejvíce se jich zatím objevilo v Plzeňském, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji. Není ale vyloučené, že se objeví i jinde.

Řidiči by si pro jistotu měli vždy prohlédnout oba díly kuponu a při jakékoli pochybnosti známku raději nekupovat a kontaktovat policii.

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme