Falešné služební cesty na účet Sněmovny před soudem

Pražský soud se dnes začne zabývat aférou Lukáše Kohouta. Ten se mimo jiné vydával za asistenta poslance ČSSD Jana Kavana a nechvalně se proslavil tím, že za cizí peníze podnikl řadu soukromých cest po celém světě. Největším kouskem, při kterém ale vše vyšlo najevo, bylo, když si Kohout pro údajnou Kavanovu cestu na Srí Lanku zamluvil tryskové letadlo za 2,5 milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Kohout | Zdroj: ČTK

Soud se dnes začne zabývat aférou Lukáše Kohouta. Ten se mimo jiné vydával za asistenta poslance ČSSD Jana Kavana a nechvalně se proslavil tím, že za cizí peníze podnikl řadu soukromých cest po celém světě.

Lukášovi Kohoutovi se podařila neuvěřitelná věc. Před dvěma lety si jako falešný vedoucí Kavanovy kanceláře objednal ochranku za sto tisíc korun a soukromé tryskové letadlo za 2,5 miliónu.

Po jednání s konzulem Srí Lanky se mu se čtyřmi kamarády dokonce podařilo odletět. Při mezipřistání na Kypru se však ukázalo, že není vyřízeno povolení pro přelet nad Indií. Podle policie se Kohout za cizí peníze podíval například také na Maledivy, do Jihoafrické republiky, Thajska, Tuniska, Peru, Albánie, Kolumbie či Venezuely. Své výlety vydával za oficiální státní návštěvy.

A co na to říká Jan Kavan? Momentálně je na služební cestě v New Yorku, a proto se soudu omluvil, že dnes nepřijde. Radiožurnálu také potvrdil, že o ničem nevěděl, že si Kohout všechno vymyslel a poškodil ho: "Já žádnou kompenzaci nechci, pro mne je to věc uzavřená. Ale samozřejmě, ta skutková podstata, která je popsaná v obvinění, je podle toho, co vím, a co se mne týkalo, popsaná správně. Pravděpodobně je to trošku blázen, není možné dělat podobné věci, a to dokonce opakovaně. To není normální," poznamenal Kavan.

Kohoutovi je 22 let, pochází z Varnsdorfu, vyučil se v oboru kuchař - číšník a pak se rozhodl vstoupit do politiky. Začínal u Mladých sociálních demokratů, pak přesedlal na Unii svobody. Rychle se propracoval do okruhu známých českých politiků, začal se objevovat po jejich boku na mítincích i v parlamentu. Vydával se nejen za Kavanova asistenta, ale také Hany Marvanové, Karla Künhla a dalších.

Společně s Kohoutem stane před soudem dalších pět lidí, z toho jeden současný a jeden bývalý pracovník Sněmovny. Všichni čelí obvinění z podvodu, poškozování cizích práv a podílnictví.

Milan Kopp, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme