Falešnému ekonomovi z muzea hrozí za zpronevěru až 10 let za mřížemi

Městský soud v Praze začal projednávat případ falešného ekonoma Vladimíra Prokopa. Desetkrát trestaný recidivista utekl z vězení a s kradenými doklady získal práci v Národním zemědělském muzeu. Podle obžaloby pak na svůj účet převedl deset milionů korun z rozpočtu instituce. Prokop odmítl vypovídat a hlavního líčení se účastnit nechce. Podle advokáta se ale přiznává.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Vladimíra Prokopa sice k hlavnímu líčení eskorta přivedla, hned na začátku ale požádal, aby se hlavní líčení vedlo v jeho nepřítomnosti. Tvrdil, že je ve špatném psychickém stavu. Odmítl i vypovídat, a tak soudce přečetl Prokopovu výpověď, kterou podal už dříve na policii.

V ní se víceméně ke všemu přiznal. Že ukradl doklady a vydával se tak za Libora Lišku, že si padělal vysokoškolský diplom, a když dostal místo ekonoma v Národním zemědělském muzeu, postupně z rozpočtu převedl asi deset milionů korun na svoje účty.

Dále vypovídala třeba personalistka Dana Venclová. Řekla, že obžalovaného do muzea přijala na pokyn tehdejší ředitelky Evy Balaštíkové, protože si myslela, že je to její známý. A tak falešné doklady nezkoumala.

Balaštíková bude vypovídat zítra, stejně jako soudní znalci. Pak by soudce mohl vynést verdikt. Za zpronevěru Prokopovi hrozí až desetiletý trest.

Peníze zpronevěřil již dříve

Zpoza mříží se Prokopovi podařilo uprchnout začátkem loňského roku, hned při první vycházce z hradecké věznice.

Právě tam si odpykával pětiletý trest za zpronevěru deseti milionů korun – o peníze obral Českobratrskou církev evangelickou. Po útěku zamířil muž do Prahy a pod jménem Libor Liška začal hledat novou práci. Znovu jako ekonom a znovu kvůli podvodům.

„Pan Vladimír Prokop nastoupil do Národního zemědělského muzea na základě svého vítězství ve výběrovém řízení na pozici hlavního ekonoma,“ potvrdil mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Podle něj si tehdejší vedení muzea nevšimlo, že se Prokop prokazoval kradenými doklady s cizí fotografií.

„Na to, že se něco děje, se přišlo v podstatě v momentě, kdy se začalo kontrolovat účetnictví a zjistilo se, že chvíli před tím se pokoušel vyvést necelých deset milionů korun – zhruba třetinu celkového ročního rozpočtu,“ zdůraznil Jordán.

Když si pro Prokopa přišli loni v dubnu policisté, podařilo se mu znovu vysmeknout. Po honičce v budově muzea vyběhl ven a naskočil do taxíku, který jel zrovna kolem. Detektivům se tak muže podařilo dopadnout až o několik týdnů později.

Národní zemědělské muzeum v Praze | Foto: Google Street View

Rok od útěku je případ před soudem. „Obžaloba byla podána pro zpronevěru a maření výkonu úředního rozhodnutí. Hrozí mu trest odnětí svobody od pěti do deseti let,“ upřesnila mluvčí pražského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Podle soudních znalců je přitom Prokop na hraně průměrné inteligence a projevuje se asociálně. Přesto se mu podařilo hned několikrát zinscenovat podvod a utíkat před policií.

Naopak Prokopův bývalý advokát Vítězslav Menšík muže hodnotí jako vychytralého a nenapravitelného recidivistu. Pokud soud uzná Prokopovu vinu, bude to pro něj už jedenáctý trest.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme