Falešní výběrčí kazí pověst pouličních sbírek

Nákup plyšového zvířátka, propisky nebo prostě jen přispět pár korunami na sbírku pro handicapované, psí útulek nebo jinou charitu. Podobnou nabídku dostal na ulici v některém z českých měst snad každý. I když většinou peníze získají potřební, jsou i případy, kdy tomu tak není. Pouliční sbírky mají svá pravidla a seriózní organizátoři je dodržují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opuštěný pejsek v mělnickém útulku

Opuštěný pejsek v mělnickém útulku | Foto: Jana Huzilová

Zneužít se dá i dobrá pověst psího útulku. S tím má zkušenosti Jaroslava Kladivová, která vybudovala domov pro psí seniory v pražských Komořanech. Loni na podzim ale zjistila, že na údajnou péči pro její svěřence vybírá peníze na několika místech v Praze řada lidí.

Volal jí známý, který vyšel z banky a daroval na útulek 2000 korun. „Měl jsem nejmenší dvoutisícovku, tak jsem jim dal dvoutisícovku a teď si je u vás ověřuji,“ říkal do telefonu. Důvěřivost některých lidí nezná mezí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Evy Rajlichové o falešných výběrčích příspěvků na charitu

Nejvíc napilno mají prý falešní výběrčí v době Vánoc nebo po událostech typu povodně, kdy lidé mají větší vůli pomáhat i přispívat. Pro mnoho neziskovek, nadací i občanských sdružení jsou pouliční sbírky cenným zdrojem příjmů.

„Když jsme zjistili, kolik nám sbírka v prvním roce přinesla v ulicích, a že nám veřejnost přispěla za rok 400 tisíci, to je strašně velká částka,“ říká Klára Pragerová z Pestré společnosti, organizace, která nabízí zdravotně postiženým i široké veřejnosti kynologické služby a stará se i o integrační programy.

Protože nemají kapacitu na to, aby si pouliční prodej organizovali sami, zajišťuje ho pro ně specializovaná agentura.

„Máte konkrétní výcvik psa a hrozně těžko se ty peníze shánějí. Proto jsme rádi, že vůbec tu veřejnou sbírku máme, že nám tyto výdaje pomáhá kofinancovat,“ vysvětluje další z pracovníků Pestré společnosti Michal Prager.

Chtějte vidět dobrovolnický průkaz prodejce

Dárci oslovení na ulici by měli být ostražití. Předtím, než peníze vydají, je dobré nechat si ukázat dobrovolnický průkaz prodejce. Měl by mít u sebe i kopii dokumentu o povolení sbírky vydané příslušným úřadem.

„Povolení ještě musí být podepsané statutárním zástupcem pořádající organizace, což je v našem případě předseda správní rady, pan magistr Duhan,“ doplňuje Šárka Jurásková z Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Centrální evidenci sbírek vede ministerstvo vnitra. Podle mluvčího resortu Vladimíra Řepky se všichni žadatelé prověřují. „Krajský úřad může žadatele prověřovat, může si ověřit, jestli například nemá dluh na zdravotním pojištění, na daních,“ informuje Řepka.

Evidence je k nahlédnutí na webových stránkách ministerstva vnitra. Ke konci letošního srpna tu bylo registrováno skoro 5500 veřejných sbírek.

Eva Rajlichová, dab, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme