Policistu, který pokutoval v teplácích a soukromém autě, inspekce nepotrestá. Dal výpověď

Příslušník cizinecké policie, který v březnu na Mělnicku zastavoval řidiče v teplákové soupravě a soukromém autě, nespáchal trestný čin. S odkazem na mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivanu Nguyenovou o tom v neděli informoval server Novinky.cz.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muže, který v březnu na Mělnicku zastavoval auta v teplákové soupravě, původně vyšetřovatelé nepovažovali za policistu. Později ale zjistili, že jde o pracovníka Ředitelství služby cizinecké policie v civilu.

Incident tehdy pro iROZHLAS.cz popsal řidič zastaveného auta Jiří Kopřiva, který zároveň policistu natočil. „Viděl jsem za sebou jen ty majáky, žádnou stopku, tak jsem si řekl, že nestavím. Následně mě předjel a vybrzdil. Vyskočil z auta, běžel ke mně, otevřel dveře a začal na mě řvát,“ řekl.

S modrými majáčky se dožadoval pokuty. Kriminalisté zjistili, odkud je policista v teplácích

Číst článek

Případ byl předán řediteli cizinecké policie. Ten ale o trestu nemůže rozhodnout, protože policista mezitím odešel do civilu.

„Generální inspekce bezpečnostních sborů vyhodnotila, že se policista zařazený na ředitelství cizinecké policie nedopustil žádného trestného činu. Jeho jednání má znaky kázeňského přestupku, a proto byl případ předán nadřízenému funkcionáři k projednání,“ řekla Nguyenová serveru.

„Policista si podal žádost o propuštění ze služebního poměru a na konci dubna odešel. V kázeňském řízení ho proto není možné řešit,“ dodala k věci mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová. Případ chtěla policie řešit v kázeňském řízení už na počátku, nakonec se ale rozhodla, že počká na rozhodnutí inspekce.

‚Šlápnul na to‘

Falešný policista se při incidentu řidiči Kopřivovi nepředstavil, a dokonce po něm nepožadoval ani žádné dokumenty. Rovnou vyhrožoval, že „to bude mít drahé“ a že mu může zabavit i řidičský průkaz. 

Řidič je chtěl upozornit na agresivní jízdu. Policisté v civilu mu začali nadávat a vytáhli zbraň

Číst článek

Takové jednání ale přišlo řidiči podezřelé a vyžádal si od „policisty“ průkaz. Ten se tedy vrátil ke svému autu, chvíli hledal něco ve voze a za chvíli se vracel s peněženkou.

„Ukazoval mi nějakou plastovou kartičku, kterou mi ale ani nenechal si detailně prohlédnout. Říkal jsem, že zavoláme jeho kolegy a pořešíme to s nimi,“ vysvětlil své podezření Kopřiva.

Na takové setkání ale muž v teplákové soupravě již odmítal čekat. „Viděl, že jsem se ho nezalekl, tak se snažil co nejrychleji zmizet pryč. Šlápnul na to a odjel,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Kopřiva, který si celou situaci nahrával na kameru v autě a následně ji zveřejnil na svém facebookovém profilu.

Než to stihl Kopřiva oznámit policii, volali mu sami. Podle mluvčí mělnické policie Markéty Johnové jim událost nahlásil jiný člověk, který video právě na sociálních sítích zahlédl. „Mluvil jsem s nimi, poslal jsem jim video a pozvali si mě na výslech,“ popsal v březnu Kopřiva.

Jak poznat policistu?

Ještě předtím, než bylo zřejmé, že muž v teplákové soupravě je policista, popsal ředitel dopravní policie Tomáš Lerch Radiožurnálu, jak by správně mělo zastavení řidiče vypadat. „Ze zákona vyplývá pro policistu povinnost zastavovat buď zastavovacím terčem nebo kýváním paže, případně nápisem STOP umístěným na vozidle. Svou totožnost musí prokázat buď služebním stejnokrojem nebo služebním průkazem s identifikačním číslem,“ řekl.

V případě, že zastavovaný řidič nabude podezření, že se o policistu nejedná, může kontaktovat linku 158 a totožnost ověřit přímo s operačním střediskem.

dbr, anj, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme