S modrými majáčky se dožadoval pokuty. Kriminalisté zjistili, odkud je policista v teplácích

Policii se podařilo zjistit totožnost muže, který na Mělnicku zastavoval auta v teplákové soupravě. Původně si vyšetřovatelé mysleli, že nešlo o policistu. Nakonec ale zjistili, že jde o pracovníka Ředitelství služby cizinecké policie v civilu. S falešnými majáčky zastavil řidiče, otevřel dveře od jeho auta a vyjmenovával přestupky, které údajně spáchal. Odešel až poté, co mu řidič začal vyhrožovat, že zavolá policii.

Mělník (Aktualizováno: 20:01 11. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S příslušníkem cizinecké policie bylo okamžitě zahájeno kázeňské řízení, jak policie informovala na svých webových stránkách. Jednání se dopustil ve svém volnu.

„V tuto chvíli nelze předjímat, jakým směrem se věc bude dále ubírat. Důležité pro další postup bude i podání vysvětlení řidiče, který záznam jednání policisty pořídil. Na základě vyhodnocení všech skutečností se služební funkcionář rozhodne o dalším postupu,“ okomentoval situaci tiskový mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán. Informaci o ztotožnění muže v teplákové soupravě kriminalisté zveřejnili v pozdních odpoledních hodinách. 

Řidič je chtěl upozornit na agresivní jízdu. Policisté v civilu mu začali nadávat a vytáhli zbraň

Číst článek

Incident už v pondělí odpoledne popsal řidič zastaveného auta Jiří Kopřiva. „Viděl jsem za sebou jen ty majáky, žádnou stopku, tak jsem si řekl, že nestavím. Následně mě předjel a vybrzdil. Vyskočil z auta, běžel ke mně, otevřel dveře a začal na mě řvát,“ řekl.

Falešný policista se Kopřivovi ani nepředstavil, a dokonce po něm nepožadoval ani žádné dokumenty. Rovnou vyhrožoval, že to bude mít drahé a že mu může zabavit i řidičský průkaz. 

Takové jednání ale přišlo řidiči podezřelé a vyžádal si od „policisty“ průkaz. Ten se tedy vrátil ke svému autu, chvíli hledal něco ve voze a za chvíli se vracel s peněženkou. „Ukazoval mi nějakou plastovou kartičku, kterou mi ale ani nenechal si detailně prohlédnout. Říkal jsem, že zavoláme jeho kolegy a pořešíme to s nimi,“ vysvětlil své podezření Kopřiva.

Na takové setkání ale muž v teplákové soupravě již odmítal čekat. „Viděl, že jsem se ho nezalekl, tak se snažil co nejrychleji zmizet pryč. Šlápnul na to a odjel,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Kopřiva, který si celou situaci nahrával na kameru v autě a následně jej zveřejnil na svém facebookovém profilu.

‚Co? Zastřelíte mě?‘ Muž sbíral před svým domem odpadky, policisté proti němu tasili zbraně

Číst článek

Než to stihl Kopřiva oznámit policii, volali mu sami. Podle mluvčí mělnické policie Markéty Johnové jim událost nahlásil jiný člověk, který video právě na sociálních sítích zahlédl. „Mluvil jsem s nimi, poslal jsem jim video a pozvali si mě na výslech. Dnes tam jdu i s osobou, která jela v autě se mnou,“ uzavřel Kopřiva.

Jak poznat pravého policistu

Ještě předtím, než bylo zřejmé, že muž v teplákové soupravě je policista, popsal ředitel dopravní policie Tomáš Lerch Radiožurnálu, jak by správně mělo zastavení řidiče vypadat. „Ze zákona vyplývá pro policistu povinnost zastavovat buď zastavovacím terčem nebo kýváním paže, případně nápisem STOP umístěným na vozidle. Svou totožnost musí prokázat buď služebním stejnokrojem nebo služebním průkazem s identifikačním číslem,“ řekl.

V případě, že zastavovaný řidič nabude podezření, že se o policistu nejedná, může kontaktovat linku 158 a totožnost ověřit přímo s operačním střediskem.

Kopřiva nebyl jediný, který se s modrou fabií potkal. Podle dosavadních komentářů pod jeho videem na facebooku jej zaregistrovali minimálně další tři lidé. Policie podle Bocána informace o takových situacích uvítá.

Anna Jílková, Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme