Falešných advokátů a daňových poradců přibývá. Odborníky si mohou lidé prověřit na internetu

Potřebuje služby advokáta nebo třeba daňového poradce? Pak opatrně při jejich výběru. Obě profesní komory se čím dál častěji setkávají s takzvanými vinkláři, kteří nabízejí tyto služby bez oprávnění nebo potřebného vzdělání. Od začátku září proto začne platit novela, která bude falešné advokáty trestat pokutou. A pokud vysoké sankce zaberou, chtějí se úpravou inspirovat i další profesní organizace.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Setkali jsme se s tím, že firma účtovala vysoké honoráře v desítkách procent z uspořené daně. Daňový poradce má ale takové stanovení ceny přímo zákonem zakázané,“ popisuje pro Radiožurnál tajemník Komory daňových poradců Radek Neužil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Falešných advokátů a daňových poradců přibývá. Odborníky si mohou lidé prověřit na internetu. Téma pro Kristýnu Křupkovou

„Paradoxně tak můžou být daňové rady od někoho, kdo není daňovým poradcem, dražší a při tom s nejistým výsledkem a zárukou za odvedenou práci," dodává.

Ročně komora prověřuje desítky podobných případů, kdy služby daňového poradce poskytují lidé bez oprávnění.

Většina takzvaných vinklářů se s lidmi setkává osobně. Mají své kanceláře a jejich klienti tak vůbec netuší, že jim pomáhá někdo, kdo k tomu ve skutečnosti nemá patřičné vzdělání.

„Ověření pravosti daňového poradce je přitom jednoduché, stejně jako to si daňového poradce najít. Na webových stránkách komory daňových poradců je seznam členů komory a daňově poradenských firem," podotýká tajemník Komory daňových poradců.

Asi nejvíc případů řeší advokáti

Zřejmě nejvíc případů vinklaření evidují ale advokáti. Podle mluvčí České advokátní komory Ivy Chaloupkové jsou mezi vinkláři jak lidé, kteří byli vyškrtnuti ze seznamu advokátů, tak i ti, kteří vůbec nemají právnické vzdělání.

Česko obcházejí falešní zubaři, gynekologové i právníci. S vinklářením má zatočit zákon

Číst článek

„Mohou to být laici, kteří si někde postahovali pár vzorů, udělají si krásné webové stránky, které vypadají velmi seriózně. Budou se podbízet cenou, budou se podbízet tím, že u nich neponesete jako klient žádná rizika a podobně Můžou to být absolventi právnických škol, kteří se z nějakého důvodu do advokacie nikdy nepustili nebo třeba neuspěli u advokátních zkoušek," vysvětluje pro Radiožurnál Chaloupková.

Česká advokátní komora varuje, že tito lidé jsou pro své klienty nebezpeční. Jejich služby nejsou podle Chaloupkové kvalitní a lidé nemají jistotu, že peníze, které jim zaplatí, nezpronevěří.

„Když si vezmete služby advokáta, minimálně si můžete být jistí tím, že je dotyčný ze zákona povinně pojištěn na poměrně vysokou sumu pro případ, kdy by způsobil výkonem své profese škodu klientovi. Nikoli úmyslným jednáním ale prostým profesním pochybením. V takovém případě se domůžete odškodnění," doplňuje Chaloupková.

Většinu případů policie odložila

Jen loni podala advokátní komora kvůli vinklářům 140 trestních oznámení. Většinu ale policie odložila. Komora proto dlouhodobě volala po účinnější formě, jak s vinkláři bojovat. A tak díky novele zákona o advokacii bude nově od 1. září možné trestat vinkláře pokutou. Správní řízení s nimi povede ministerstvo spravedlnosti.

 „Podle schválené novely bude možné za vinklaření uložit pokutu až do tří milionů korun, současně udělit zákaz činnosti do jednoho roku a za neoprávněné označení ‚advokát‘ pokutu do 200 tisíc korun," upřesňuje mluvčí resortu Tereza Schejbalová.

Sankce se zatím týkají právnických profesí. „Slibujeme si od toho to, že se začne systematicky potírat neoprávněný výkon profese, která ke svému výkonu vyžaduje vysokou kvalifikaci, pojištění a patří k takzvaným regulovaným profesím. Tedy k profesím, které svým výkonem mohou velmi výrazným způsobem zasáhnout do práv a povinností občanů,“ říká předseda České advokátní komory Martin Vychopeň.

Pokud se sankce ukážou jako účinný nástroj v boji proti vinklaření, mohly by se začít uplatňovat i u dalších profesí, ve kterých lidé neoprávněně podnikají.

Kristýna Křupková, Barbora Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme