Faltýnek: Odstoupení člena vlády po prvoinstančním odsouzení v koaliční smlouvě v žádném případě nebude

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek ve středu před začátkem večerního jednání odmítl podmínku, kterou chtěla ČSSD dostat do koaliční smlouvy. Zmínka o tom, že prvoinstančně odsouzený člen vlády odstoupí, je pro ANO nepřijatelná, informovala z místa reportérka Radiožurnálu.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 19:19 25. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

První místopředseda nejsilnější sněmovní strany podmínku sociálních demokratů označil za absurdní a nepřijatelnou.

Senátoři ČSSD odmítají vládní spolupráci s ANO. 'Jejich výrokům nerozumím,' reagoval Hamáček

Číst článek

Podmínku chtějí sociální demokraté dostat do koaliční smlouvy kvůli trestně stíhanému premiérovi Andreji Babišovi. Právě jeho (společně s předsedou poslaneckého klubu Faltýnkem, pozn. red.) vyšetřuje policie v kauze evropských dotací pro Čapí hnízdo.

Předseda ČSSD Jan Hamáček se jednání neúčastní, s Babišem, který je mimo Česko, bude jednat ve čtvrtek osobně.

Faltýnek novinářům řekl, že ANO přichází na jednání s téměř stejnou koaliční smlouvou, která upravovala vztahy v posledním kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) s ANO a KDU-ČSL.

„Ten text je v podstatě stejný v pasáži pojistek, dohadovacího jednání a tak dále," uvedl. ČSSD požaduje v dohodě pojistky, aby ji ANO nemohlo přehlasovávat. Podle ANO však stačí stejná úprava, jako měl poslední kabinet.

Odvolání zástupců SPD

ANO a ČSSD nalezly programovou shodu už před několika týdny, po dvoutýdenním přerušení jednání se přiblížily i představy obou subjektů v personálních otázkách. ČSSD dostala od ANO nabídku, aby vedla pět ministerstev včetně ministerstva vnitra. Obsadit by měla ještě obranu či zahraniční věci a ministerstva práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury.

Stropnický chce jako ministr skončit, řekl Zeman. Žert, viďte, reagoval šéf resortu zahraničí

Číst článek

Není také jasné, jak se ANO postaví k návrhu, aby byli z důležitých postů ve sněmovně odvoláni zástupci SPD, což by mělo znesnadnit budoucí spolupráci ANO a SPD při hlasování.

Jednání se koná až večer kvůli výjezdu kabinetu v demisi do Moravskoslezského kraje. Babiš se ho neúčastní, začátek kvůli dopravě nestihl ani vicepremiér Richard Brabec, který dorazil zhruba deset minut po začátku schůzky.

S Faltýnkem od začátku jednají statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola a řadoví místopředsedové Roman Onderka a Martin Netolický. Hamáček se podle mluvčího sociálních demokratů Petra Vurbse sejde s Babišem ve čtvrtek.

Ve čtvrtek by se mělo uskutečnit trojstranné jednání, kde by se k ANO a ČSSD připojili i komunisté, kteří by měli menšinovou vládu tolerovat. Proti koalici s ANO se dnes postavili senátoři ČSSD, kteří se chystají přesvědčovat straníky, aby proti možné koalici s ANO hlasovali ve vnitrostranickém referendu.

Zdeňka Trachtová, sam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme