Faltýnek: Kvůli Čapímu hnízdu jsem vypovídal již před rokem, od té doby mě policie nekontaktovala

Šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, o jehož vydání žádá sněmovnu policie, byl kvůli kauze Čapí hnízdo podle svých slov vypovídat už před rokem. Faltýnek tvrdí, že na rozdíl od šéfa ANO Andreje Babiše, jenž podával vysvětlení letos v červnu, si ho kriminalisté již nepozvali. Kauze se chce vyjádřit podrobněji až příští týden po návratu z dovolené.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Faltýnek, ANO | Foto: Filip Jandourek

"Na policii jsem byl před rokem, od té doby mne nepozvali," napsal Faltýnek serveru iROZHLAS.cz v SMS zprávě. "Byl jsem tam jednou a to velmi krátce," dodal.

Mandátový a imunitní výbor bude policejní žádosti o vydání Faltýnka s Babišem projednávat ve středu, kdy si pozval oba politiky společně s vyšetřovatelem kauzy a dozorujícím státním zástupcem. Městské státní zastupitelství povolilo, aby se Babiš s Faltýnkem s obsahem policejní žádosti seznámili. Výbor by měl také odhlasovat, zda Poslanecké sněmovně doporučí politiky vydat k trestnímu stíhání.

Babiš s Faltýnkem si můžou přečíst žádost o vydání. Státní zástupce není proti, uvedla Němcová

Číst článek

Policie: Byl pomocníkem

Policie doručila žádost o vydání 10. srpna. Babiš byl podle ní hlavou údajné skupiny, která se měla dopustit dotačního podvodu v souvislosti s farmou Čapí hnízdo. Faltýnek měl být pomocníkem. Skupina údajně na Babišův pokyn v roce 2008, krátce před podáním žádosti o dotaci, vyčlenila z holdingu Agrofert společnost ZZN Agro Pelhřimov.

Přejmenovala ji na Farmu Čapí hnízdo, která pomocí anonymních akcií na majitele přešla na Babišovy blízké. Vypadala tak jako začínající firma a bez jakéhokoliv vztahu k Agrofertu.
Díky tomu mohla dotaci z evropských peněz získat. Když farma podmínky na dotaci splnila, vrátila se v roce 2013 opět do struktur holdingu.

Faltýnek byl ve vedení společnosti ZZN Pelhřimov (ovládala ZZN Agro Pelhřimov) a podle policie svým podpisem stvrdil vyvedení firmy ze struktur holdingu. Policie Faltýnka považuje za někoho, kdo "umožnil nebo usnadnil jinému spáchání trestného činu.“ Chce ho tak stíhat za dotační podvod.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Dotační podvod a poškození zájmů EU

Babišovi kromě toho hrozí stíhání z trestného činu poškození finančních zájmů Evropské unie. Policejní verzi odmítá, jde podle něj o nepravdivé a nehorázné tvrzení. Policie podle něj kauzu načasovala úmyslně před volbami.

"Vyšetřují to od ledna 2016, rok a sedm měsíců, a právě teď dospěli policisté k tomuto názoru," řekl Babiš Radiožurnálu. Načasování vadí i prezidentu Miloši Zemanovi.

Proč policie o Faltýnkovo vydání žádá až rok poté, co ho vyslechla, však nechce komentovat. "Ptáte se na konkrétní úkony v rámci prověřování, kdy si právo na poskytování informací vyhradilo Městské státní zastupitelství v Praze," uvedla pouze pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová. Zastupitelství na dotaz v pátek odpoledne nereagovalo.  

Poslanecká sněmovna pak musí policejní žádost zařadit na program nejbližší schůze, která začne 5. září.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme