Dokázali jsme najít shodu, říká Faltýnek. ANO má mít sedm předsedů sněmovních výborů

Hnutí ANO by mělo mít předsedy sedmi sněmovních výborů. Ve čtvrtek to oznámili zástupci několika poslaneckých klubů. Demokratický blok tvořený ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN by měl mít předsedy čtyř výborů. Dva pak dostanou Piráti, SPD a KSČM. Jednoho předsedu pak má mít sociální demokracie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Faltýnek ANO | Foto: Filip Jandourek

„Dokázali jsme najít shodu, pokud všechny subjekty dodrží dnešní dohodu, tak bychom mohli poměrně hladce schválit ustanovení výboru, stanovení počtu členů a potom i po této dohodě volit předsedy a následně místopředsedy výboru, předsedy podvýborů, při jednáních, už konkrétních, ustanovit výbor už v příštím týdnu,“ říká o jednání předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Výbory určené pro Demokratický blok si mezi sebe pravděpodobně rozdělí ODS a KDU-ČSL. TOP 09 a STAN jsou připraveny, že žádný nepovedou, uvedl Farský.

Piráti nepodpoří na místopředsedy sněmovny zástupce SPD a KSČM. Kandidáta SPD nebude volit ani ČSSD. SPD naopak nechce podpořit Fialu (ODS).

Vyšší plat předsedů výborů

Výbory mají mimo jiné kontrolovat činnost vlády v daných oblastech. A předseda musí v první řadě schůze výboru svolávat a také řídit. Kromě toho má na starosti například i jednání se zahraničními delegacemi k dané problematice.

A z výhod je to oproti řadovému poslanci vyšší plat. Navýší se mu zhruba o polovinu - podle webových stránek Poslanecké sněmovny berou předsedové výborů 100 tisíc korun. A k dalším výhodám patří také možnost využívat služební auto - ovšem bez řidiče.

Anna Horáčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme