Farmáři chtějí za zelenou naftu bojovat na parlamentní půdě

Zemědělci chtějí znovu požádat premiéra o jednání nad zelenou naftou. Demonstrovat kvůli jejímu zrušení ale zatím nebudou. Prezident Agrární komory Jan Veleba Radiožurnálu řekl, že se farmáři chtějí zaměřit na poslance, kteří budou o zrušení vratek za nákup nafty rozhodovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělci protestují proti zrušení zelené nafty a zdanění vína | Zdroj: ČTK

„Ředitelé a ředitelky okresních agrárních komor dostanou znovu za úkol se s poslanci v regionech spojit a do zasedání sněmovny, které začne 5. června, jim znovu tuto problematiku vysvětlit a požádat je, aby v případě zelené nafty českým zemědělcům pomohli,“ řekl Veleba.

Stejně postupovat chtějí zemědělci také v senátu. Protesty by podle něj přišly na řadu až poté, co by se nepodařilo zelenou naftu udržet.

„Pokud se ničeho nedosáhne, tak budeme pokračovat v tom, co jsme začali 23. května. Rozhodně by to nebyly další výjezdy po republice. Připravili bychom nějakou netradiční akci proti těm, kteří toto rozhodli. Akce by byla v Praze,“ upřesnil Veleba.

Postup Agrární komory označil za ‚mírovou akci‘, jejíž součástí bude také placená inzerce s otevřeným dopisem předsedovi vlády.

Zemědělci 23. května prakticky po celé zemi blokovali dopravu. Protesty chtěli zvrátit rozhodnutí vlády, která o zelené naftě rozhodovala. Kabinet se nakonec vyslovil pro její zrušení. Dosud u zelené nafty platí daňové úlevy ve výši 60 procent.

Podle předsedy Agrární komory Jana Veleby by čeští farmáři zrušením vratky za nákup nafty přišli o konkurenceschopnost, protože by jim chyběla miliarda a 600 milionů korun ročně.

Květa Moravcová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme