Farmáři chystají kvůli dovozu levného vepřového blokády hranic i obchodních řetězců

Zemědělci chystají na konec března blokády hraničních přechodů s Rakouskem. Zatarasit chtějí i vchody do některých obchodních řetězců. Podle farmářů jde o varování - tuzemskému chovu prasat prý hrozí kolaps. Dlouhodobý dramatický pokles domácí produkce má podle představitelů Agrární komory dva důvody, dotační politiku ministerstva zemědělství, ale především taktiku obchodních řetězců. Ty dovážejí stále víc masa hlavně z Rakouska, a to našim zemědělcům způsobuje ztráty téměř dvě a půl miliardy korun ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cedule (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

Kromě blokád plánují zemědělci i rozdávání statisíců letáků před obchodními řetězci. V nich budou žádat spotřebitele, aby dávali přednost českým potravinám. Termín a místo plánovaných protestů se podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby upřesní příští týden.

"Chystáme buď blokády cest, kterými se zahraniční potraviny k nám dostávají, to znamená hraničních přechodů, nebo blokády těch, kteří sem zahraniční potraviny dovážejí a poslední dobou dávají přednost těmto zahraničním produktům před domácí nabídkou. Mluvím teď o blokádách obchodních řetězců," potvrdil Českému rozhlasu Veleba.

Výroba vepřového masa v České republice už několik let trvale klesá. Ubývá nejenom chovatelů, ale i chovaných prasat. "Roku 2000 byla produkce u nás téměř 500 tisíc tun, v roce 2006 to bylo zhruba 370 tisíc tun," upozorňuje ředitel odbytového družstva Agropork Zdeněk Stávek. Podle údajů Agrární komory klesly tržby v odvětví za posledních jedenáct let o 6,5 miliardy korun.

Jak se na chystanou blokádu rakouských hranic dívá ministerstvo zemědělství? Na to Radiožurnálu odpověděl šéf resortu Petr Gandalovič: "Rozhodně bych chtěl ještě vyzvat Agrární komoru, aby si tento způsob protestu rozmyslela, protože, pokud se nám nelíbí, že naši jižní sousedé blokují hranice kvůli Temelínu, neměli bychom jim oplácet stejnou mincí kvůli vepřovému. Navíc Rakousko není tou zemí, odkud se k nám dováží nejvíce vepřového. První zemí je Německo, druhou Polsko."

Ministr Gandalovič chystá jednání všech zúčastněných stran u kulatého stolu. Kdy se ale sejdou, zatím neví. "Jednání, propagace českých výrobků, řekněme i kultivace českých spotřebitelů, tedy, aby se nedívali pouze na cenu, ale sledovali i kvalitu. My k tomu nabídneme přísnější kontroly, týkající se především kvality dovážených produktů," naznačil své představy o východiscích ze současné situace Gandalovič.

Marie Matúšů, Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme