Farmáři kvůli klesajícím výkupním cenám mléka žádají o pomoc stát

Nízké výkupní ceny mléka ohrožují české zemědělce. V krajní variantě by mohli někteří skončit s chovem skotu, protože se jim to nevyplatí. Zatímco na konci loňského roku se litr mléka vykupoval za 10 korun 50 haléřů, teď jsou ceny o tři koruny níže. Farmáři proto volají po zásahu ze strany státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kráva | Foto: Jan Rosenauer

Podle ministra zemědělství stát nemůže pomoci farmářům, kteří si stěžují na pokles výkupních cen mléka a bojí se o další existenci. V Ranním interview Radiožurnálu řekl, že veškerá výroba mléka je v Evropské unii svázaná kvótami a žádné dotace nebo limitovaná cena mléka podle něj neexistuje:

"My jsme byli jedni z těch, kteří usilovali o to, aby byl tento kvótový sytém postupně uvolněn. To bylo především v době, kdy poptávka podstatně převyšovala nabídku a bylo jasné, že právě kvótový systém je tou brzdou."

Za situaci na trhu s mlékem podle Gandaloviče může mimo jiné to, že po velkém nárůstu poptávky přišla stagnace. Navíc tady působí ještě jeden nepříznivý vliv, kterým je silný kurz koruny:

"Protože tu část vývozu uplatňují především na německém trhu v eurech. A tam jakkoliv jsou ty ceny o něco vyšší, tak vlastně do koruny se to promítá negativně. Ta situace je jednou výhodná pro jednu stranu, jednou je výhodná pro stranu druhou. A nejdůležitější jsou stabilní dodavatelsko odběratelské vztahy mezi českými zemědělci a českými mlékárnami."

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zemědělství Petr Gandalovič v Ranním interview Radiožurnálu

Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme