Farmáři z Dušejova si oddychli: poražené kusy byly negativní

První případ takzvané nemoci šílených krav u hovězího dobytka u nás byl uzavřen. Ani jedna utracená kráva v Dušejově už nebyla pozitivní na BSE. Prokázala to laboratoř Státního veterinárního ústavu v Jihlavě, která vyšetřila všech 134 vzorků z nuceně poraženého stáda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvířata jsou pohřbena poblíž Zemědělského družstva v Dušejově. Podle ředitele Státní veterinární správy Josefa Holejšovského nebylo maso uvedeno na trh nejen z hygienických, ale i legislativních důvodů. O tom, jak Evropská unie řeší právně tyto záležitosti má Holejšovský jednat příští týden v Bruselu.

Ministr zdravotnictví Jan Fencl připomněl Českému rozhlasu 1- Radiožurnálu, že rozhodl o zvýšení frekvence testování na BSE a vyloučil z dalšího potravinářského zpracování specifický materiál. Doufá, že to přispěje k uklidnění spotřebitelů.

Brněnští veterináři zvířata poráželi v mobilních jatkách. Krávy byly nejprve omráčeny a posléze usmrceny elektrickým proudem. Specialisté z každého zabitého kusu odebírali vzorek mozkové tkáně, který byl vyšetřen v jihlavském státním ústavu veterinární péče. Negativní výsledky znamenaly možnost zahrabání všech kusů. Pokud by bylo zvíře pozitivní na přítomnost prionů, muselo by následovat spálení jeho ostatků.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme