Nařízení vlády je nerealizovatelné, ozývají se pořadatelé farmářských trhů. Žádají změnu restrikcí

Vláda by měla upravit opatření pro farmářské trhy, podle kterého může být na 400 metrech čtverečních nejvýše 20 lidí. Je nerealizovatelné. Pokud by restrikce zůstala v platnosti ve stávajícím znění, hrozí, že farmáři nebudou trhy raději pořádat. V otevřeném dopise vládě to ve čtvrtek uvedla Asociace farmářských tržišť České republiky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farmářské trhy v Královéhradeckém kraji. | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

Vládní nařízení podle asociace nařizuje, že na jednoho člověka na farmářských trzích má připadat plocha 4×5 metrů, přitom pro dvoumetrový rozestup stačí plocha 2×2 metry.

Vláda by měla opatření změnit na tuto úroveň, uvedla asociace. Organizátor je dále podle ní na rozdíl od supermarketů přímo zodpovědný za to, kolik lidí se v místě pohybuje. Prostor trhů je přitom volně přístupný.

Trhy na pražské náplavce v sobotu nebudou. Dodržet vládní opatření je podle organizátorů nemožné

Číst článek

Odborné posudky podle asociace několikrát potvrdily, že nakupování na vzduchu je z hlediska šíření nákazy bezpečnější než v uzavřených prostorech. „Jsme rádi, že jste nyní farmářské trhy nezakázali plošně, jako tomu bylo během tzv. první vlny koronavirové krize, i když ostatní prodejny potravin i supermarkety zůstaly otevřeny. S novým nařízením pro farmářské trhy, jako je rozvolnění mezer mezi stánky na minimálně čtyři metry nebo zákaz konzumace na místě, posílení hlídek atd., souhlasíme, jsou logická, v souladu s myšlenkou podpory našim farmářům a výrobcům,“ uvedla dále asociace.

Vláda od středy zakázala prodej na trzích kromě prodeje potravin na farmářských trzích. Dovolený je i prodej z pojízdných prodejen. Zakázána je konzumace na trzích.

Podle dosluhujícího ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) kabinet zvažoval i úplný zákaz prodejů na trzích. O víkendu se v médiích totiž objevily záběry zaplněné pražské náplavky, která je tradičním místem jejich konání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme