Fašismus je deviace, protestovalo 300 lidí proti Bátorovi. Jen 30 ho podpořilo

Téměř tři sta lidí demonstrovalo před ministerstvem školství proti úředníkovi Ladislavu Bátorovi. Na transparentech měli hesla jako „Fašismus je deviace“ nebo „Bátora je ostudou křesťanství“. Účastníci kritizovali i ministra školství Josefa Dobeše a prezidenta Václava Klause za jejich podporu kontroverznímu úředníkovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace za odvolání Ladislava Bátory z ministerstva školství | Foto: Filip Jandourek

Na demonstraci promluvil například bývalý šéf resortu školství a předseda Strany zelených Ondřej Liška. Přišel také šéf pražské židovské obce František Bányai. Oba vyjádřili své obavy ze sílícího extremismu a xenofobie ve společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstraci odpůrců i příznivců Ladislava Bátory sledoval redaktor Jan Herget

Bátoru nechal protest v klidu, stejně jako v červnu demonstrantům jen zamával z okna ministerstva.

Na akci se objevili i příznivci Ladislava Bátory, kteří na jeho podporu uspořádali o dvě hodiny později happening před kostelem Panny Marie Vítězné nedaleko sídla ministerstva. Zastánců Bátory se sešlo asi třicet. Kritizovali především snahu omezovat svobodu slova a potlačovat odlišné názory. Všimli si také, že se na protestu snaží zviditelnit Strana zelených, jejíž logo bylo na většině transparentů.

Obě demonstrace měly i hudební doprovod. Bátorovým odpůrcům hrál Jiří Dědeček, na druhé straně zpíval Pepa Nos. Protesty skončily poklidně a přihlížející policisté tak neměli žádný důvod k zásahu.

Ladislav Bátora podle kritiků zneužívá svou pozici na ministerstvu školství pro získání pozornosti pro své kontroverzní názory. Kvůli jeho výrokům na adresu Karla Schwarzebrega dokonce ministři za TOP 09 přestali chodit na jednání vlády. Ministr Dobeš se od Bátorových výroků distancoval a nakonec jej přeřadil na jinou pracovní pozici.

Jan Herget, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme