Případ firmy FAU: Nejvyšší správní soud zamítl další kasační stížnost celníků

Nejvyšší správní soud zamítl minulý týden další kasační stížnost Generálního ředitelství cel ve sporu s opavskou firmou FAU. Společnost obchodovala s minerálními oleji a v důsledku kroků finanční správy skončila v konkurzu. V případu šlo o zajišťovací příkazy ze srpna a září 2016 ve výši 343 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamion společnosti FAU v areálu přerovské Prechezy.

Kamion společnosti FAU v areálu přerovské Prechezy. | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

Nejvyšší správní soud potvrdil rozsudek Krajského soudu v Ostravě z loňského května, vyplývá z odůvodnění rozsudku, na který upozornily servery Podnikatel.cz a Echo24.cz.

Soud odblokoval spolumajiteli firmy FAU Csabimu majetek za desítky milionů. Státní zástupce pochybil

Číst článek

Podle Nejvyššího správního soudu neměli celníci pro tak velký zákrok dost silný důvod, „který by jednoznačně svědčil pro obavu z budoucí nedobytnosti daně. Bylo namístě zvážit obezřetnější, méně razantní postup, který by více šetřil práva daňového subjektu. (úřad) Měl bedlivě zvážit, zda by kýženého cíle správy daní nešlo dosáhnout prostřednictvím jiného - méně invazivního - nástroje, jímž by bylo možné nově vzniklou situaci daňového subjektu vyřešit a který by tak výrazně neochromil faktickou podnikatelskou činnost,“ uvedl v rozsudku Nejvyšší správní soud.

Celníci neuspěli s kasační stížností v případu FAU už jednou. Loni v květnu ji Nejvyšší správní soud zamítl v případu, kdy celníci vyměřili firmě dodatečné platební výměry pro doplacení spotřební daně z prodeje minerálních olejů za květen a červen 2013.

Firma tvrdila, že oleje neuváděla do volného oběhu a že je přivážela v režimu podmíněného osvobození od daně z Rakouska do daňového skladu Agropodniku v Polné u Jihlavy. FAU v tomto případu nefigurovala přímo, ale byla u soudu zastoupená insolvenčním správcem firmou Konreo.

Případ FAU, jejíž sklady sídlily v areálu přerovské chemičky Precheza ze skupiny Agrofert, vešel ve známost v roce 2016. O rok později se případ ocitl v centru zájmu kvůli nahrávce zveřejněné na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman.

Poškození podnikatelé chtějí po státu 29 miliard. Šance jsou malé, za poslední roky dostali jen miliony

Číst článek

Podle některých politiků vyvolával záznam dojem, že finanční správa jednala v zájmu tehdejšího ministra financí a nyní premiéra Andreje Babiše (ANO).

Babiš několikrát popřel, že by v době působení ve funkci ministra úkoloval finanční a celní správu. Odmítl to i tehdejší šéf Finanční správy Martin Janeček.

Zajišťovací příkaz je prostředek správy daní a úředníci ho používají ve chvíli, kdy mají obavy, že společnost nebude schopná zaplatit v budoucnosti vyměřenou daň. Pro firmy ale často znamená „náhlou smrt“.

Finanční správa totiž obstaví účty v bankách, budovy či automobily. Podniky tak často nemají na zaplacení svým dodavatelům a zaměstnancům a plnění dalších závazků. Daňoví poradci dlouhodobě upozorňují, že zajišťovací příkaz je mimořádný nástroj, který má být použit jen ve zcela extrémních situacích a musí být velmi dobře odůvodněný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme