'FAU Přerov je jen špička ledovce. Náhrady škod zaplatíme všichni.' Politici reagují na nahrávku s Babišem

Politiky napříč stranami pobouřila nahrávka zveřejněná Skupinou Šuman na Twitteru, ve které bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO) říká mimo jiné, že „naši klekli na tu FAU Přerov, takže to je v insolvenci, odstavený účty, vagóny“. Někteří politici se domnívají, že tím myslel Finanční správu, a proto by mělo dojít k prošetření jejího postupu.

Praha (Aktualizováno: 14:27 28. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Pro mě je každé takové zjištění tak děsivé, že to nechci vůbec komentovat. Jako starostu by mě dávno odvolali,“ napsal serveru iROZHLAS.cz místopředseda ČSSD Jan Birke.

Zveřejněná nahrávka podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ukazuje, jak si předseda hnutí ANO představuje vládnutí. „Řídit stát jako firmu Andrej Babiš aplikuje slovy 'naši klekli na FAU'. Zítra požádám premiéra, aby byl prošetřen postup FÚ i v dalších případech!“ napsal v neděli večer na twitteru.

Jurečka podle ČTK chce, aby o prověrce daňové správy byla informována vláda, případně i veřejnost. Lidé, kteří stojí za anonymním twitterovým účtem Skupina Šuman, měli ale podle něj nahrávky již dříve předat policii. Z nahrávek totiž vyplývá, že měl Babiš přístup k „živým“ kauzám, myslí si ministr. Pravost nahrávek by ale podle něj měla ověřit policie.

I předseda ODS Petr Fiala porovnává výrok bývalého ministra financí z nahrávky s jeho názorem na vedení státu. „Babišovo ‚naši klekli na...‘ zní jak ze žargonu podsvětí. Alespoň před volbami víme, co znamená jeho heslo ‚řídit stát jako firmu‘.“

Šuman zveřejnil další nahrávku, týká se firmy FAU. Manipulace, komentuje to Babiš

Číst článek

I předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík požaduje vyšetřování. „Zdaleka ne jen tohoto případu jedné firmy, ale činnosti finanční správy vůbec. Bohužel to není ojedinělé – už jsem jako poslanec podobné případy řešil a interpeloval Andreje Babiše,“ napsal serveru Gazdík.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše není důležité, že jde o anonymní nahrávku. „Tvářit se, že nic neexistuje, jde těžko. Prověřit relevanci té věci je potřebné, i když jde o anonymní nahrávku.“

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek si myslí, že případ FAU Přerov je jen špičkou ledovce. „Náhrady škod zaplatíme všichni. Ti, co jsou za škody odpovědní, však musí být potrestáni. Od toho neuhneme.“

Je třeba prověřit, že vše bylo dle zákona. Sobotka kvůli nahrávce Babiše požádá o kontrolu daňové správy

Číst článek

Předseda hnutí ANO by podle politiků měl očistit své jméno. „Andrej Babiš musí vyvrátit podezření, že zneužíval finanční správu. Pro všechny nezúčastněné to zní jako z filmů o sicilské mafii,“ napsal místopředseda ODS Martin Kupka.

Přirovnání k mafii použila i Markéta Adamová z TOP 09. „Konečně víme, co Babiš myslel tím Palermem, o kterém pořád mluví. Tohle je Palermo a on Capo di Tutti Capi,“ napsala na svém twitteru.

Dali jsme peníze ODS, říká Babiš na další nahrávce. V účetnictví ale nejsou

Číst článek

Tomio Okamura (SPD) připouští i možnost, že finanční správa mohla mít pro svůj postup zákonné důvody. „Veškeré zákonnosti nebo nezákonnosti v tuto chvíli řeší Nejvyšší soud, takže se snad dočkáme nějakého výsledku. Rozhodně je potřeba podezření vyšetřit. Ministr financí samozřejmě nesmí likvidovat konkurenční firmy dle libosti – to by bylo drastické zneužití moci. Na druhou stranu, v této kauze je podezření z masových daňových úniků v řádu stamilionů v obchodech s pohonnými hmotami, a pokud byla podezření oprávněná, pak zásah státního orgánu byl přímo nutný. Ale jak říkám, je potřeba věc podrobně vyšetřit a bez znalostí podstaty kauzy a všech důkazů nemá smysl spekulovat.“

Nová nahrávka potvrzuje správnost Babišova odvolání z vlády. Policie by měla říct, jestli je nahrávka pravdivá nebo ne, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Chovanec v prohlášení také uvedl, že by měl ředitel finanční správy zdůvodnit používání takzvaných zajišťovacích příkazů. „Nová kauza navíc znovu vyvolává otazníky o nezávislosti finanční správy, která postupovala liknavě při prověřování vydávání korunových dluhopisů, taktéž se týkajících Andreje Babiše," dodal Chovanec.

Andrej Babiš v rozhovoru pro server iHNED.cz odmítl, že by „ústně či písemně úkoloval finanční či celní správu“. „Předpokládám, že finanční a celní správa měla vážné důvody, když tato firma dluží státu tak obrovské peníze,“ dodal.

Server iROZHLAS.cz oslovil s žádostí o vyjádření také zástupce hnutí ANO. Ti ale zatím nereagovali.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pondělí v poledne zveřejnil, že požádá ministra financí Ivana Pilného (ANO) o prošetření postupu daňové správy v tomto konkrétním případě. Všechny potřebné informace by měl mít do 30 dní.

Nahrávku zveřejnila Skupina Šuman v neděli odpoledne. Babiš v ní označuje firmu FAU Přerov za „zločineckou bandu“, která dluží státu 200 milionů státu a kterou odkoupil Tomáš Pitr. Tu koupil v červenci 2016.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme