Favoritem nadcházejících voleb ODS

Favoritem letošních voleb je zatím ODS, i když s poměrně malým náskokem před ČSSD. Podle exkluzivního průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi by občanští demokraté získali ve Sněmovně 64 křesel. Druzí sociální demokraté by měli 58 poslanců a třetí Koalice 42. Jako čtvrtá a poslední by se do Sněmovny dostala KSČM s 36 křesly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exkluzivní předvolební průzkumy

Exkluzivní předvolební průzkumy | Foto: Jan Rosenauer

Právě o takovém výsledku voleb se mluví už delší dobu, říká Jan Hartl z agentury STEM. "To co z něho vyplývá jednoznačně je, že nejsnažší koalice po volbách je koalice ODS a ČSSD. Dlužno říci, že žádná strana nemůže sama sestavit vládu, leda že by to byla vláda menšinová."

ČSSD a ODS by společně měly ve Sněmovně nejvíc - 122 hlasů z 200, tedy ústavní většinu. "Jinak sociální demokracie by například těžko skládala vládu s Koalicí, protože by dohromady podle našeho modelu daly přesně 100 mandátů - a tam by jim jeden mandát zacházel, aby mohly udělat tu nejmenší myslitelnou většinou vládu."

Oproti tomu Koalice a ODS by daly dohromady 106 hlasů, tedy 6 přes polovinu. Povolební jednání asi jednoduchá nebudou, počítat je potřeba i s případným samostatným vyjednáváním jednotlivých stran Koalice, upozorňuje Jan Hartl. "I když jsou vázány předvolební dohodou, tak kdo ví, jak by to vypadalo po volbách, a samozřejmě lze v těch jednáních dohadovat i tichou podporu některé ze stran, takže ve skutečnosti ten scénář by mohl být složitější."

A jak vlastně rozdělování počtu křesel ve Sněmovně právě podle výsledků voleb přesně probíhá? Základem pro tento výpočet je skutečný počet všech lidí, kteří přišli k volbám. Tento celkový počet voličů se vydělí 2 stovkami - právě tolik je totiž dohromady poslanců. Tímto vydělením dostaneme takzvané mandátní číslo - tedy kolik hlasů zúčastněných voličů připadá na jednoho poslance. "Tímto číslem se dělí počet účastníků voleb v jednotlivých krajích, a vznikne tak počet mandátů v jednotlivých krajích."

Teoreticky tak malý kraj, kde ale k volbám přišlo hodně lidí, může mít víc mandátů, tedy poslanců, než kraj sice větší, ovšem s malou účastí lidí u voleb. "Vlastně voliči svou účastí napomáhají získat větší počet mandátů pro svůj vlastní kraj," upozorňuje Hartl.

Souhrn počtů mandátů, tedy poslanců, té které strany ze všech krajů, dá pak celkový počet křesel příslušné strany ve Sněmovně. "Ten celkový volební výsledek se vlastně složí z výsledků těch jednotlivých 14 krajů - prostě se nasčítá."

Podmínkou je přitom aspoň 5% odevzdaných hlasů v celorepublikovém průměru - v případě koalice dvou stran pak 10 %. Hlasy, odevzdané stranám, které 5% nezískají, se přerozdělí ve prospěch stran, které tuto hranici překonaly.

Zpátky k průzkumu. Právě v členění po jednotlivých krajích si prvenství zatím rozebraly ODS a ČSSD. ODS vítězí v 7 krajích (s velkým náskokem hlavně v Praze a kraji Jihočeském), ČSSD vede ve 4 krajích (především v Moravskoslezském a Ústeckém). Ve zbývajících 3 krajích je souboj ODS a ČSSD o první dvě místa zatím vyrovnaný. Koalice má silnou pozici hlavně na jihu Moravy, komunisté zase na severu Čech. Lidí prý letos přijde k volbám podle Jana Hartla o něco méně. "My se domníváme, že oproti minulým volbám poklesne účast, ne nijak dramaticky, ale zhruba na těch 65 procent; v minulých volbách byla přes 70 procent."

I přesto jsou ale lidé prý otimističtější než při volbách minulých. "Nyní v mnoha ohledech a mnoha ukazatelích zjišťujeme, že přece jenom naděje a očekávání lidí se zlepšují, lidé hledí do budoucna sice opatrně, ale přesto s důvěrou."

V exkluzivním průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi odpovídalo v průběhu uplynulého měsíce okolo 9 tisíc lidí z všech 14 krajů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Dvořák a J. Hartl: Předvolební průzkum STEM

Kompletní výsledky předvolebních průzkumů v jednotlivých krajích včetně grafů naleznete na webu Českého rozhlasu Volby 2002. Zde naleznete také přehledy kandidátů v jednotlivých krajích, rozhovory s politiky, diskuse politiků a přehled o předvolevním vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

Související příspěvky:
Zlínský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Kraj Vysočina - exkluzivní předvolební průzkum
Ústecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Středočeský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Praha - exkluzivní předvolební průzkum
Plzeňský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Pardubický kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Olomoucký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Moravskoslezský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Liberecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Královéhradecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Karlovarský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jimoravský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jihočeský kraj - exkluzivní předvolební průzkum

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme