Favority stran na eurokomisaře zůstávají Svoboda, Švejnar a Vondra

Premiér Jan Fischer požádal parlamentní politické strany, aby mu sdělily ještě během října jména svých kandidátů na eurokomisaře. A ty už většinou se svými návrhy přišly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Evropské komise | Foto: Vít Pohanka

Z několika zaznívá jméno bývalého prezidentského kandidáta Jana Švejnara. Zelení ho navrhli, pro sociální demokraty je alternativou k jejich oficiálně vyhlášenému kandidátovi Vladimíru Špidlovi.

Lidovci chtějí do Evropské komise svého místopředsedu, odborníka na evropské právo Pavla Svobodu. Místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová ale řekla, že shoda na nestranickém kandidátovi je možná a že by v takové situaci Švejnara podpořila.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Jacques, L. Zaorálek a D. Vodrážka o kandidátech na post eurokomisaře ve Světě o osmé

TOP 09 si dovede představit na postu eurokomisaře Švejnara, ale také Alexandra Vondru, o kterém uvažuje ODS. Zpět ale k argumentům Strany zelených - která navrhla profesora Švejnara: podle ní by měl v komisi staronového předsedy Josého Barrosa šanci získal silné portfolio.

Argumenty Strany zelených pro Rádio Česko její místopředsedkyně Kateřina Jacques: "My to nevnímáme jako politickou nominaci. Domníváme se, že vy chvíli, kdy máme tzv. úřednickou vládu, se snažíme se o věcný přístup k jednotlivým tématům a rádi bychom napravili naši reputaci v EU a do Evropské komise poslali odborníka, nikoli jen straníka."

Rádiu Česko potvrdil místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek, že pro ČSSD je kandidátem číslo 1 Vladimír Špidla. "Také pro to, že v současné době pracuje v nejužším týmu kolem předsedy EK na věcech týkajících se hospodářské krize. Mám za to, že má předpoklady být i místopředsedou budoucí komise, a to je významná věc," uvedl Zaorálek.

David Vodrážka, první místopředseda občanských demokratů ve Světě o osmé Rádia Česko připomněl, že budou s ostatními parlamentními stranami o kandidátu jednat a řekl, že jméno Alexandra Vondry, které by dobře reprezentovalo Českou republiku a mělo by v Evropské komisi velkou váhu. "Je to opravdu čitelný politik," zdůraznil Vodrážka.

Milan Kopp, Milada Richterová, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme