Federální shromáždění je Národním muzeem. Vstupte!
Někdejší budova Federálního shromáždění socialistického Československa v centru Prahy se dnes otevřela, začaly v ní komentované muzejní prohlídky. Budovu totiž letos v červnu převzalo Národní muzeum po Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda.
Budova byla prvorepublikovou burzou, po roce 1948 československým parlamentem a v sedmdesátých letech minulého století byla zrekonstuovaná podle projektu architekta Karla Pragera. V bývalém Československu se ve své době pyšnila vůbec největší závěsovou skleněnou stěnou.
Historii připomíná ředitel Národního muzea Michal Lukeš: "Budova byla původně postavená jako pražská burza, potom byla na přelomu šedesátých a sedmdesátých let přeměněna na parlament. Událo se tady mnoho klíčových historických okamžiků našich dějin, jak za komunismu tak v popřevratových letech po roce 1989 - jako bylo zrušení vedoucí úlohy komunistické strany nebo rozpad Československa."
Už na polovinu září Národní muzeum připravuje první expozici "Zlatý košický poklad", symbolicky pro budovu Federálního shromáždění nabídnutá ze Slovenska. 17. listopadu potom začne výstava "Be Free" k dvacátému výročí pádu komunistického režimu.
Michal Lukeš doplňuje: "Zlatý košický poklad je unikátní výstavou tří tisíc mincí a třinácti kilogramů ryzího zlata. Be Free je zase věnovaná touze člověka po svobodě."
Poslední letošní výstavou Národního muzea v nové budově bude expozice věnovaná sto letům olympioniků, muzeum ji připravuje ve spolupráci s Českým olympijským výborem.
Jméno pro novou budovu Národního muzea by se mělo vybrat ve veřejné soutěži. Odborná komise ale zatím o žádném ze 617 návrhů nerozhodla.
Přečtěte si také:
Národní muzeum otevírá novou budovu
O jménu nové budovy Národního muzea se stále rozhoduje
Michal Lukeš, ředitel Národního muzea
Národní muzeum převzalo bývalé sídlo rádia Svobodná Evropa
Od budovy bývalého Federálního shromáždění v Praze zmizí betonové zátarasy