Felinoterapie: když se z kočky stane doktor

Neobvyklé hosty mívají pravidelně lidé, kteří žijí v Domově Pod Lipami ve Smečně na Kladensku. Navštěvovat je totiž chodí kočky. Právě ony jsou hlavními aktérkami felinoterapie. Tahle léčebná metoda, při níž si lidé mohou zvíře pohladit nebo si s ním povídat, pomáhá zejména osamělým seniorům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kočka, terapeutka ve felinoterapii, musí být klidná

Kočka, terapeutka ve felinoterapii, musí být klidná | Foto: Eva Rajlichová

Je úterý krátce po páté hodině odpoledne. Jana Jandová a Alena Nováková z občanského sdružení Devět životů začínají obcházet pokoje domova pro seniory ve Smečně.

V náručích nesou kočky. Jana drží velkého, elegantního kocoura rasy Sphynx jménem Kakao a Alena černočernou Báru, kterou její dobrodružný kočičí život připravil o jednu nohu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Felinoterapie: když kočky pomáhají

Jednou z těch, kteří kočičí návštěvníky netrpělivě očekávají, je Jiřina Vochomůrková. V domově žije už delší dobu. Celý život měla své vlastní kočky, a tak je citelně postrádá.

„Jen si ji podrbejte, paní Vochomůrková. Bára to miluje,“ pobízí ji Alena Nováková. „Možná vás však poslintá.“

Stejně jako paní Vochomůrková jsou na tom i mnozí další. I jim pomáhá felinoterapie, jak se tato u nás dosud málo známá terapeutická metoda nazývá.

„Kočky považuji za prostředníky. Navážete přes ně kontakt s člověkem, který si chce povídat i s vámi,“ domnívají se Jana s Alenou. „Jsme cizí. Starší lidé nám tak mohou říct to, co jiným nemohou, protože je neposlouchají. Díky zvířátku přestávají být nedůvěřiví.“

Peníze nechybí, lidé a kočky však ano

Občanské sdružení Devět životů do Domova Pod Lipami ve Smečně dochází přes rok. Zatím k oboustranné spokojenosti.

„Kočky samozřejmě podobná návštěva vyčerpá. Je pak třeba dát jim doma něco dobrého jako odměnu a nechat je v klidu, ať relaxují,“ dozvídám se.

Felinoterapie není drahá metoda, je však náročná jinak. „Potřebné finance jsme schopny obstarat, protože jde vlastně jen o peníze na benzín. Obtížnější však je sehnat zvířata a také lidi, kteří by obětovali jednu hodinu týdně, aby se vypravili k lidem, kteří to potřebují,“ uzavírají členky občanského sdružení Devět životů.


Zvětšit mapu: v domově Pod Lipami pomáhá felinoterapie

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme