Felinoterapie pomáhá seniorům, nemocným i dětem

Zatímco při vyslovení termínu hipoterapie či canisterapie se lidé v Česku většinou orientují, felinoterapie je pojem skoro neznámý. Jde o léčebný kontakt mezi člověkem a kočkou. Nejen psi a koně mají totiž léčivé schopnosti. A tak i felinoterapie má své místo mezi zooterapiemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kočka, terapeutka ve felinoterapii, musí být klidná | Foto: Eva Rajlichová

Felinoterapie je jednoduše řečeno léčba prostřednictvím koček. Toto milé a oblíbené domácí zvíře se totiž latinsky označuje jako felis. Občanské sdružení Devět životů se mimo jiné zabývá i touto netradiční terapeutickou metodou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Terapeutickou metodu felinoterapii přiblížila v Odpoledním Radiožurnálu Eva Rajlichová.

"Docházíme do domova pro seniory ve Smečně pravidelně jdnou týdně. A tam s našimi zvířaty provozujeme terapii,“ říká Františka Kernová.

Felinoterapie se dá využít třeba jako podpůrná metoda při léčbě závislostí nebo neuróz. Kočky pomáhají třeba lidem s některou formou mentálního postižení a také seniorům.

„U koček je to o tom, že je to hlavně pro ty staré lidi, kde chybí osobní kontakt či hřejivé teplo. Ta kočka se na člověka přilne, položí, on se s ní pomazlí, vyvolává to vzpomínky. Těm lidem to rozhodně pomáhá v komunikaci se světem,“ dodává Kernová..

Ne každá kočka má ale podle ní pro felinoterapii předpoklady a musí se pečlivě vybírat: „Nesmí být agresivní, musí v klidu ležet. Je tam hodně věcí, které jsme si dali jako podmínky. Čerpali jsme i ze zkušeností například ze amerických stránek, sledovali jsme trendy.“

První kočkou terapeutkou byla ve sdružení Devět životů Bára. I přes to, že měla těžký osud, neztratila důvěru v lidi.

„Byla to osmiletá kočka, navíc třínohá. Měla za sebou ošklivý osud, ale je velice klidná, miluje lidi. Pak jsme přibrali kocoura Carlose, který je mladý, ale rád se mazlí. Když zvíře není v náladě, tak ho k tomu nenutíme,“ dodává Františka Kernová.

Eva Rajlichová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme