Fencl jednal v Dušejově o kompenzacích za porážení

Teprve konečné rozhodnutí z Tübingenu ukáže, jak vysoké ztráty způsobil výskyt BSE družstvu v Dušejově na Jihlavsku. V Německu se totiž provádí ještě jeden kontrolní test. Teprve potom se určí rozsah a způsob likvidace zvířat. V Dušejově dnes jednal ministr zemědělství Jan Fencl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O aktuální situaci kolem výskytu nákazy BSE jednal dopoledne šéf resortu zemědělství Jan Fencl s předsedou zemědělského družstva Dušejov na Jihlavsku. Jan Fencl hovořil s předsedou dušejovského družstav také o opatřeních, která budou muset Česká republika přijmout v případě, že i další test z německého Tübingenu potvrdí nález českých veterinářů. Podle Fencla existuje řada variant, jak naložit se zvířaty, která pocházela ze stejné stáje jako kráva nakažená BSE. Fencl prozatím neprozradil, kterou z nich ministerstvo zemědělství zvolí. Ministr zároveň vyjádřil přesvědčení, že brzy pominou opatření, která přijaly některé okolní státy v souvislosti s výskytem BSE u nás. "Doufejme, že tyto zákazy budou mít krátký život, že přesvědčíme své sousedy, že hovězí maso, které budeme exportovat, je bezpečné. V tu chvíli nebude důvod v těchto zákazech pokračovat. Já to chápu jako předběžnou opatrnost z jejich strany. Sousední země také nejsou velkými odběrateli našeho hovězího."

Zároveň připomněl, že se ještě nikdy neprokázalo, že by se prion způsobující onemocnění BSE vyskytl ve svalové tkáni zvířat. České hovězí maso je podle Fencla bezpečné.

Předseda zemědělského družstva Dušejov Zdeněk Bartošík věří, že družstvo se v této souvislosti snad do krachu nedostane. Ztráty se podle něj budou vyvíjet od toho, v jakém rozsahu se budou provádět likvidace poteciálně podezřelých zvířat. Pokud to bude v tom rozsahu, o kterém mluvil ministr Fencl - tedy že by se to týkalo dojnic, které jsou o rok starší a o rok mladší než nakažená kráva - byli by schopni situaci zvládnout. Ztrátu totiž pokryjí kompenzace od pojišťovny a případně od státu.

Šéf resortu zemědělství Jan Fencl také v souvislosti s BSE slíbil, že stát zaplatí testování zvířat. Dnes přijel do Dušejova na Jihlavsku, aby tam jednal o finančních náhradách chovatelům, v jejichž stádu se objevila kráva nakažená BSE. Bartošík očekává, že teď se začne jednat o kompenzacích intenzivně.

V souvislosti s případem BSE v České republice zavádí ode dneška ochranná dovozní opatření i Maďarsko. Maďarsko ruší všechna dosavadní dovozní povolení na všechna živá zvířata i všechna embrya z České republiky. Kromě toho všechno maso a masné výrobky dovezené v minulých týdnech zkonfiskují, pokud dovozce nemůže prokázat, že výrobek pochází ze zvířete s negativním BSE testem. Ode dneška se bude prionová zkouška přísně vyžadovat u každé dovážené položky. V minulém roce z Čech Maďaři dovezli i živý jateční hovězí dobytek, ale jeho množství není velké. V současnosti se český import omezuje na soukromou sféru. Odborníci tvrdí, že ochranná opatření jsou proto dostatečná. V Maďarsku se ještě neobjevily žádné příznaky onemocnění šílených krav.

Také Bulharsko se přidalo k zemím které bojkotují dovoz hovězího masa z Česka, kvůli výskytu tzv, nemoci šílených krav. Následuje tak příkladu Slovenska a Polska, které zareagovaly na potvrzení výskytu nemoci BSE u nás jako první. Ode dneška nedováží od nás živý skot, hovězí maso ani výrobky z něj ani Rakousko. Přestože Bulharsko v pátek deklarovalo, že ještě vyčká na test z Německa, dnes uvedlo, že na nic čekat nebude. Bulharsko jen v prvních třech měsících roku od nás dovezlo asi 152 tun mraženého hovězího masa. Samo přitom žádný případ tzv. nemoci šílených krav zatím na svém území nezaznamenalo.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme