Fenomén Brady. Původně si z Ameriky přiletěl pro jedno vyznamenání, zpátky už se vracel s osmi

PŘÍBĚH 2016: Letošní říjnové udílení státních vyznamenání vzbudilo velký rozruch. O tom, zda měl Řád T. G. Masaryka z rukou prezidenta Miloše Zemana, se dohadoval celý národ. Jediného Bradyho nechávala tato situace chladným: „Mně pan zástupce pana prezidenta volal, že jsem byl prostě zvolený to dostat. A teď mně vysvětlil, kolik si mohu vzít na tu recepci. No, a já jsem se ještě ptal, co si mám obléct,“ říká Jiří Brady pro Český rozhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Brady | Foto: Filip Jandourek

Pražský hrad ale tvrdil, že Jiří Brady na seznamu oceněných nebyl a na svém tvrzení trval. Celou kauzu pochopitelně komentoval i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček: „Ti, kteří byli seznámeni s rozhodnutím pana prezidenta o udělení státního vyznamenání, byli předem písemně informováni. Pan Brady žádnou písemnou informaci tohoto typu neobdržel.“

Průzkum pro Český rozhlas: V kauze vyznamenání pro Bradyho věří víc lidí Hermanovi než Hradu

Číst článek

Vyznamenat Jiřího Bradyho navrhl jeho synovec z druhého kolene ministr kultury Daniel Herman. Ten se navzdory protestům Číny setkal s tibetským dalajlámou. Herman pro televizi Prima uvedl, že pokud by se setkání s dalajlámou vyhnul, mohl by jeho strýc vyznamenání dostat, naznačil mu to prý prezident. "Mě to šokovalo. S takovým handlem jsem se už dávno nesetkal, možná ještě nikdy," říká Herman.

Spor mezi Hradem a Danielem Hermanem pak zaznamenal několik událostí. Ministr kultury uvedl, že na slovenské ambasádě hovořil s prezidentem Milošem Zemanem o vyznamenání Bradyho a že mu ho prezident potvrdil pod podmínkou, že se nesetká s dalajlámou. Herman toto tvrzení dokládal odeslaným e-mailem. Mluvčí prezidenta Ovčáček však oponoval, že se jedná o "podivný" důkaz. „Ministr Herman pokračuje v ostudě. Jako náhlý 'důkaz' má posloužit podivný mail,“ twítoval mluvčí.

Kvůli zmíněné návštěvě dalajlámy chtěli Číňané dokonce zrušit i Česko-čínské investiční fórum na Pražském hradě. Informaci o možném zrušení fóra se donesla i k prezidentovi. „Pokud jde o tu informaci, pan prezident ji obdržel osobně, ale nebudu hovořit o konkrétním jméně. Já nikoho nebudu vystavovat mediálnímu linči,“ říká Jiří Ovčáček.

Státní vyznamenání nelze vynucovat nátlakovou kampaní, řekl Ovčáček o kauze Brady. Forejt otázky smetl

Číst článek

Oslavy dne vzniku Československa se zatím v podhradí plánovaly nezávisle na těch hradních. A různé české instituce začaly rychle Jiřího Bradyho oceňovat. Premiér Bohuslav Sobotka předal Bradymu medaili Karla Kramáře: „Je nešťastné štěpit společnost v den státního svátku, který připomíná vznik Československa a který by měl občany spojovat.“

Osmaosmdesátiletý Jiří Brady se tak domů z Česka 1. listopadu vracel s těžším kufrem. Musel do něj vtěsnat celkem 8 medailí. Ani po jeho odjezdu ale kauza neutichla. Den po jeho odjezdu se k situaci také vyjádřil prezident Miloš Zeman osobně.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme