Fenoménem předvolební kampaně byli placení fanoušci

Fanouškovské kotle fotbalových mužstev mnohdy připomínaly skupiny příznivců na debatách Českého rozhlasu s lídry politických stran. Okázalé výstupy ale nebyly vždy úplně zadarmo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek promluvil a z hlediště se ozývají bouřlivé ovace. Politické soupeře ČSSD naopak diváci mnohdy odměňují bučením a pískotem.

Jiří Paroubek promluvil a z hlediště se ozývají bouřlivé ovace. Politické soupeře ČSSD naopak diváci mnohdy odměňují bučením a pískotem. | Foto: Tomáš Adamec

Několik lidí, kteří při debatě v Ústí nad Labem fandili předsedovi ČSSD, pak potvrdilo, že za svoji podporu dostali zaplaceno. V podobném duchu probíhal i závěrečný duel Jiřího Paroubka s lídrem ODS Petrem Nečasem v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po stopách placeného publika politiků se společně s kolegy vydala Lucie Husárová

Už několik hodin před začátkem debaty se před Národním domem v Ústí nad Labem sešly desítky hlavně mladých lidí. Část z nich přijela do krajského města autobusy, převážně z Teplic a okolí. Dvanáct z nich bylo z azylového domu na Teplicku. Ředitel zařízení Petr Majerník své klienty poznal na fotkách.

„Já jsem samozřejmě ten pořad slyšel v rádiu a pak jsem se teda podíval na internet, kde jsem se díval i na fotky a tam jsem naše klienty viděl, tak mě to samozřejmě překvapilo, jak se tam dostali, protože znám situaci našich klientů a vím, že pro ně cesta do Ústí je velký výdaj. A nepředpokládal jsem vůbec, že by byli politicky angažovaní, aby jeli do Ústí na mítink a zpátky.“

Majerníkova spolupracovnice Hana Kulhavá zjistila, že za debatu dostali klienti zaplaceno jako za brigádu.

„Přišla holčička, ptala jsem se jí, kde má maminku a ona řekla, že maminka odjela na Paroubka za pět set. Potom jsem se ještě ptala jiné paní, paní L, a ta mi říkala, že jejího syna kontaktoval nějaký pán a že dostanou peníze od ČSSD. „

Lidé, kteří azylový dům vedou, informovali server naše adresa.cz. Radiožurnál pak získal svědectví dvou účastnic.

„Přijel sem velkej džíp stříbrnej. Ptal se, jestli by náhodou nemohl sehnat deset lidí na rychlou práci. A on říkal chlapy nebo ženský? že nevíme, jestli nějaká brigáda stála. A on jakože ne, že to je prej na dvě hodinky a každej dostane tři stovky. No a on řekl, že za tři stovky asi nikdo nepůjde. A on řekl: tak za pět set. tak jo, mám tady u sebe tak vám každýmu dám 500 a ať sežene ještě deset lidí.“

Popsala události ze dne, kdy se v Ústí nad Labem konala další ze série předvolebních debat Českého rozhlasu, jedna z žen. Za to, že hlasitě fandila lídrovi ČSSD. Její verzi potvrdila pod podmínkou zachování anonymity i další z klientek.

„Přišel sem jeden pán, nevím jak se jmenoval, měl velký stříbrný auto. Nabídl nám, že můžeme jít do Ústí, vlastně že nás odveze i autobus velkej.“

Peníze a bagetu

Obě ženy také tvrdí, že ještě během cesty v autobuse dostali všichni kromě finanční odměny i bagetu, pití a někteří papír s otázkami, které mají při debatě položit.

„Přišel takovej nějakej dvacetiletej pán a on nám rozdal papíry. Otázky na pana Paroubka a pana - jak se jmenoval? Gandaloviče. Ale na tu devítku, nebo jak se jmenuje ta strana, tak vůbec nic, jenom na ty dva. A právě na pana Paroubka jak se vám líbí v Ústeckém kraji, co byste chtěl zlepšit.“

Ještě dříve, než stačil Český rozhlas zastavit v Ústí nad Labem, byla plocha před Národním domem již zaplněná. Mladí lidé vybavení bagetou a nápojem čekali na volební diskusi. | Foto: Tomáš Adamec

Tyto otázky při debatě v ústeckém Národním domě pak skutečně zazněly. Mezi fanoušky byli ale také učni a studenti. Jeden z nich hned po skončení debaty Radiožurnálu řekl, že za fandění dostal tři stovky.

„Byli tam páni, kteří jednoznačně dávali najevo: teď tleskejte, teď bučte. A vůbec nezáleželo na tom, co ten lídr řekne.“

Předseda ČSSD Jiří Paroubek po skončení debaty jednoznačně odmítl, že by placené fanoušky pro něj najali jeho lidé.

„Ti lidé přišli spontánně, jsou trochu rozhořčeni po těch předchozích událostech. Ten fakt je jediný, napadány jsou jenom mítinky sociální demokracie, no tak tady možná stoupenci ČSSD se naštvali, přišli a řekli si, že možná pány potrápí, to je všechno,“ tvrdil po skončení diskuse Jiří Paroubek.

Přivezli je i do Prahy

Podobná situace se však opakovala těsně před volbami, při duelu předsedů dvou nejsilnějších stran. V atriu budovy Českého rozhlasu v Praze se utkali Petr Nečas z ODS a Jiří Paroubek z ČSSD. Opět převažovalo mladé publikum tleskající politikovi ČSSD. Někteří z nich ale vůbec netušili, na jakou akci přišli.

„My jsme si přišli vyslechnout názory jako co nám přišli říct. Kdo? No ten Mirek a Paroubek. Jenom jsme se tady procházeli a zabloudili jsme.“

Údajně přijeli se zájmem sledovat předvolební duel předsedů nejsilnějších politických stran. | Foto: Tomáš Adamec

Mladé lidi, kteří na debatu do Prahy přijeli autobusy a mikrobusy s ústeckou poznávací značkou, pomáhal organizovat Martin Berger. Jde o bývalého ústeckého zastupitele za ČSSD, který v roce 2007 musel odejít ze zastupitelstva i ze strany kvůli několika skandálům.

Berger po pražské debatě redaktorům regionální německé televize dával svoji soukromou vizitku s tím, že jim zařídí pozvánku do volebního štábu ČSSD. A po skončení debaty pomáhal přemisťovat skupinky mladých posluchačů centrem Prahy, aby nebylo zřejmé, že odjíždějí společně.

Po dvouhodinových manévrech však nakonec všichni nastoupili do přistaveného autobusu. Když se Radiožurnál poté Bergera zeptal, na jeho roli v organizaci zájezdu na politickou debatu, spojení s publikem odmítl.

„Já jsem nepřivezl nic, co lžete.“

Lucie Husárová 1, Ondřej Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme