Spor o článek Hitler je gentleman trvá už téměř čtyři roky. Zeman se chce zapojit do soudního řízení

Obvodní soud pro Prahu 1 by měl už brzy rozhodnout, zda může prezident Miloš Zeman vystupovat ve sporu o Peroutkův článek jako vedlejší účastník řízení, zjistil Radiožurnál. Teprve potom budou moct soudy znovu posuzovat, jestli se stát za Zemanova slova o autorství článku ‚Hitler je gentleman‘ a úvahy o fascinaci intelektuálů nacismem musí omlouvat, nebo ne. Případ trvá už čtyři roky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paní Kaslové jde čtyři roky o jedinou věc. Aby očistila pověst svého dědečka, říká její advokát. | Zdroj: čt24

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka, uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman,“ prohlásil v lednu 2015 Miloš Zeman, který byl tehdy v prezidentské funkci necelé dva roky, na konferenci k výročí osvobození Osvětimi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní spor ohledně článku 'Hitler je gentleman' trvá už čtyři roky.

Proti jeho slovům se ale záhy ohradili jak historici, tak i vnučka slavného spisovatele a novináře - Terezie Kaslová. Ta se kvůli prezidentovým výrokům obrátila na soud.

„Výroky prezidenta ve vztahu k Ferdinandu Peroutkovi byly hrubě nepravdivé. Paní Kaslové jde čtyři roky o jedinou věc. Aby očistila pověst svého dědečka, aby se Česká republika omluvila za nepravdivé výroky prezidenta republiky,“ upřesnil pro Radiožurnál advokát Kaslové František Vyskočil.

O rok později soud skutečně rozhodl, že se prezidentská kancelář musí za výroky omluvit. Odvolací soud následně rozsah omluvy upravil a Nejvyšší soud ho pak na základě dovolání zrušil úplně. Věc se proto skoro po čtyřech letech vrátila k obvodnímu soudu pro Prahu 1.

Peroutkova vnučka nechce, aby se Zeman připojil k řízení ve sporu o článek Hitler je gentleman

Číst článek

„Čekáme, než soud rozhodne o návrhu, kdy prezident republiky Miloš Zeman žádá, aby byl připuštěn do jednání jako takzvaný vedlejší účastník na straně České republiky, kdy se nám vyměnila složka, která zastupuje Českou republiku a na místo Kanceláře prezidenta republiky nastoupilo Ministerstvo financí,“ dodal Vyskočil.

Ministerstvo nyní navrhuje žalobu zamítnout. Namítá mimo jiné, že Terezie Kaslová neprokázala, že stát porušil právní povinnost. Další důvody žalované strany shrnula pro Radiožurnál mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná:

„Dále potom uvedla, že postmortální, čili posmrtná ochrana osobnosti, není předmětem právní úpravy tohoto zákona. A nakonec ještě vyložila, že názor, a to ani názor představitele státu, nemůže být nesprávným úředním postupem.“

Kdy se soud k projednání žaloby dostane, zatím není jisté. Záleží na tom, jestli se strany proti rozhodnutí o přistoupení prezidenta jako vedlejšího účastníka odvolají, nebo ne.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme