ROZSUDEK: Nejvyšší soud vrátil spor o Peroutkův článek na začátek. Přečtěte si jeho znění

Spor prezidenta Miloše Zemana a vnučky novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslové se vrací na začátek. Nejvyšší soud zrušil verdikty soudů nižších instancí. Žaloba se totiž podle něj měla vést dle jiného zákona. Přečtěte si verdikt Nejvyššího soudu, který má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Dokumenty Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vnučka spisovatele Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová a prezident Miloš Zeman | Foto: Veronika Hlaváčová/Pražský hrad | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Podle Nejvyššího soudu byl problém v tom, že organizační složkou státu, která „zodpovídá za škodu způsobenou při výkonu státní správy“, není v tomto případě Kancelář prezidenta republiky. Tím odvolací soud „zatížil řízení takzvanou jinou vadou, která mohla mít za následek nesprávné rozhodnutí“, stojí v odůvodnění.

Kvůli této vadě se pak Nejvyšší soud nezabýval ani ostatními námitkami Kaslové a vrátil projednávání Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Rozhodování trvalo Nejvyššímu soudu téměř rok a půl.

Přečtěte si verdikt Nejvyššího soudu v kauze Peroutka:

Kauza Peroutka už trvá přes tři roky

Prezident Miloš Zeman před více než třemi lety kritizoval novináře Ferdinanda Peroutku za údajnou fascinaci nacismem.

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky,“ pronesl Zeman v lednu 2015 na konferenci Let My People Live.

Článek Hitler je gentleman ale hledali zaměstnanci prezidentské kanceláře v čele s Vratislavem Mynářem i mluvčí hlavy státu Ovčáček. Zeman dokonce vypsal odměnu 100 tisíc korun pro toho, kdo článek najde. Pátrání ale dodnes nepřineslo žádné úspěchy.

Prezident se za svá slova týkající se Peroutky dodnes neomluvil, i když se Hradu nepodařilo existenci textu Hitler je gentleman doložit. „Víte, když jsem tento článek na vlastní oči četl, nemohu připustit, že tento článek neexistuje,“ uvedl již před časem prezident.

Mrzí ho prý pouze to, že se článek nepodařilo nalézt. Přiznal ale, že udělal chybu, když článek Hitler je gentleman zmínil. „Udělal jsem chybu, když jsem zpaměti citoval článek, který se teď nemůže najít,“ řekl Zeman.

Zeman k Peroutkovi: Udělal jsem chybu, když jsem citoval článek, který se nemůže najít

Číst článek

„I když byl Ferdinand Peroutka bezesporu velký novinář, v určité fázi, jak jsem tvrdil, podlehl nacistické ideologii,“ poznamenal také Zeman.

Prohlásil rovněž, že se pozornost bohužel soustřeďuje na jeden článek a zapomíná se na další texty, které dokazují, že Peroutka byl skutečně nacismem a Hitlerem fascinován.

„Našel jsem článek Češi, Němci a Židé, ve kterém Ferdinand Peroutka mimo jiné říká, že německá populace byla zasažena židovskou ochranou. Mimochodem, je to něco podobného, jako v Mein Kampfu říká Adolf Hitler,“ řekl začátkem loňského října Zeman studentům několika středních škol v Chomutově.

„Článek Hitler je gentleman jsem na vlastní oči četl. Věřím, že se jednou najde,“ zopakoval pak studentům.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček už ale článek Hitler je gentleman nehledá. „V hledání článku nepokračuji. Jsem velmi spokojen s rozhodnutím soudu, který již proběhl. Moje práce nebyla zbytečná, protože se mi podařilo objevit celou řadu mnohem více problematických článků Ferdinanda Peroutky, které byly publikovány od mnichovské dohody až do konce léta 1939. Nevidím v tuto chvíli ani důvod, proč v této záležitosti pokračovat,“ uvedl před časem Ovčáček pro Český rozhlas Olomouc.

Článek ale podle historika a redaktora Lidových novin Petra Zídka, který Zemanova slova jako jeden z první před lety zpochybnil, neexistuje. „Článek Hitler je gentleman samozřejmě na sto procent neexistuje. Jsme svědky špatné paměti jednoho politika," prohlásil pro Českou televizi.

Ferdinand Peroutka | Foto: Český rozhlas

Žalobu bych podala znovu, říká Kaslová

Peroutkově vnučce Terezii Kaslové došla v dubnu 2015 trpělivost a kvůli Zemanovým výrokům podala žalobu. „Tušila jsem, že se nebude jednat o lehkou, rychle řešitelnou záležitost,“ napsala již dříve serveru iROZHLAS.cz Kaslová.

Dva roky kauzy Peroutka. Článek Hitler je gentleman jsem četl, trvá na svém Zeman

Číst článek

„Na svém rozhodnutí bych ale nic neměnila,“ uvedla vnučka slavného novináře. „Stále věřím, že za nepravdivá tvrzení je třeba se omlouvat,“ dodala.

První verdikt padl rychle, po necelých dvou hodinách nařídila soudkyně Kateřina Sedláková prezidentské kanceláři, aby se za výroky hlavy státu omluvila. Hrad se proti rozsudku odvolal a případ dostal na stůl soudce Tomáš Novosad.

Předchozí verdikt soudce zmírnil a dal částečně Hradu za pravdu, kanceláři ale také nařídil omluvu. Kancelář prezidenta se musí omluvit za výroky Miloše Zemana, který Peroutku označil za autora článku Hitler je gentleman.

Omlouvat se naopak nemusí za tvrzení, že Peroutka napsal: Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky, ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Novosad označil v rozsudku výsledek sporu za remízu.

Kauza Peroutka stála Hrad přes 189 tisíc

Prezidentská kancelář i Kaslová podaly dovolání k Nejvyššímu soudu. Tento krok ale neměl odkladný účinek. Kancelář se pak v dané lhůtě neomluvila, a Kaslová proto podala návrh na exekuci. Exekutor za nerespektování verdiktu uložil pokutu 100 tisíc korun.

Kancelář ale podala návrh na odložení exekuce, čemuž soudce Nejvyššího soudu Pavel Pavlík v rekordním čase vyhověl. Prezidentská kancelář se tak nemusí omlouvat, protože omluva a exekuce by kanceláři podle soudu způsobila závažnou újmu. Odklad platí do doby, než Nejvyšší soud definitivně rozhodne o dovoláních kanceláře a Kaslové, což se právě stalo.

Nejvyšší soud začátkem května oba verdikty nižších soudů zrušil a Obvodnímu soudu pro Prahu 1 nařídil, aby se případem zabýval znovu.

Kaslová řekla, že je na další kolo soudního sporu připravena. A podobně se vyjádřil i prezidentův mluvčí Ovčáček. „Samozřejmě jsme připraveni v dalším řízení předložit důkazní materiál, který podporuje naše stanovisko," uvedl.

Advokát Hradu Marek Nespala pak chce doporučit, aby prezidentská kancelář žádala po Kaslové náhradu nákladů řízení.

Kauza týkající se slov prezidenta Miloše Zemana na adresu spisovatele Ferdinanda Peroutky zatím vyšla státní kasu na více než 189 tisíc korun.

Jak šel čas s kauzou Peroutka, si můžete projít v časové ose serveru iROZHLAS.cz:

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme