Stát se musí omluvit za Zemanův výrok o Peroutkovi, verdikt je pravomocný

Stát se musí prostřednictvím ministerstva financí omluvit za to, že prezident Miloš Zeman opakovaně označil novináře Ferdinanda Peroutku za autora článku „Hitler je gentleman“. Ve čtvrtek o tom rozhodl pražský městský soud, jenž vyhověl odvolání žurnalistovy vnučky Terezie Kaslové. Verdikt je pravomocný. Kaslová se ale ještě obrátí na Nejvyšší soud. Od státu chce omluvu za všechny pronesené výroky.

Praha (Aktualizováno: 12:49 2. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vnučka novináře Terezie Kaslová na čtvrtečním jednání soudu. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Výrok o tom, že Peroutka je autorem článku, byl podle soudu nepravdivý. „Pro odvolací soud je jednoznačné, že je to výrok, který je objektivně způsobilý neoprávněně zasáhnout do osobnostních práv pana Ferdinanda Peroutky. Jestliže je takový výrok někomu připisován, není to spravedlivé, není to férové, je to dehonestující a Česká republika se musí za svého prezidenta omluvit,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad.

Kauza Peroutka není ani po pěti letech u konce. O výroku prezidenta Zemana bude jednat odvolací soud

Číst článek

Další Zemanovy výroky o Peroutkovi označil Novosad za hodnotící soudy, na které měl prezident nárok v rámci svobody slova. Kaslová po jednání uvedla, že se ještě obrátí na Nejvyšší soud. Od státu chce omluvu za všechny pronesené výroky.

„Samozřejmě si můžu říkat, že je fajn, že jsme částečně uspěli. Ale je to jenom částečně, proto se dovoláme. Samozřejmě jsem trochu naštvaná, ale jak čas běží, tak si zvykám a ta naštvanost je rozložená, ale ty pocity jsou stejné,“ řekla.

Kaslová původně zažalovala prezidentskou kancelář a justice jí právo na omluvu částečně přiznala. Po zásahu Nejvyššího soudu však žena musela žalobu přesměrovat na ministerstvo financí. Obvodní soud pro Prahu 1 pak loni tuto žalobu zamítl, podle něj projev hlavy státu nemůže být nesprávným úředním postupem, za který nese odpovědnost stát.

„Zkoumání a bazírování soudu prvního stupně, jaké konkrétní normy prezident porušil, je naprosto zbytečné, nemístné, neodpovídá soudní praxi a právní doktríně,“ podotkl Novosad.

Příběh kauzy Peroutka

Spor se týkal Zemanových výroků, které zazněly v lednu 2015 na konferenci k výročí konce holokaustu. Prezident mimo jiné tvrdil, že Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Později na tiskové konferenci uvedl, že zmíněný článek viděl na vlastní oči. Hradu se však text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje.

Jsem přesvědčen, že článek Hitler je gentleman skutečně existoval, říká advokát Miloše Zemana

Číst článek

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman,“ řekl konkrétně prezident Zeman na adresu spisovatele a novináře Ferdinanda Peroutky před pěti lety.

Krátce nato na prezidentova slova zareagovala vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová.

„Zkusíme počkat nějakou dobu, pak se dál poradíme a zvážíme další kroky. Předpokládám, že omluvit se za chybu nebo za lež patří k základům slušného chování a to bych čekala i od prezidenta České republiky,“ řekla Radiožurnálu.

Zeman na svém výroku ale nadále trval, a Kaslová proto podala na prezidentskou kancelář žalobu. „Výroky prezidenta ve vztahu k Ferdinandu Peroutkovi byly hrubě nepravdivé. Paní Kaslové jde o jedinou věc. Aby očistila pověst svého dědečka, aby se Česká republika omluvila za nepravdivé výroky prezidenta republiky,“ vysvětlil její advokát František Vyskočil.

O rok později rozhodl soud, že se prezidentská kancelář musí za výroky omluvit. Odvolací soud ale rozsah omluvy upravil a Nejvyšší soud ji následně zrušil úplně.

Stát teď ve sporu zastupuje ministerstvo financí. Nově se tak nevede spor o ochranu osobnosti, ale o odškodnění za nezákonný úřední postup. Loni v říjnu soud rozhodl, že se Terezii Kaslové nepodařilo doložit, jak konkrétně prezident úřední postup porušil.

kor, sel, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme