Posun v kauze Peroutka: Nejvyšší soud rozhodl o dovoláních Kaslové i prezidentské kanceláře

Nejvyšší soud rozhodl po téměř roce a půl v kauze výroků prezidenta Miloše Zemana o spisovateli Ferdinandu Peroutkovi. Vyřešil dovolání vnučky spisovatele Terezie Kaslové i prezidentské kanceláře. Verdikt nechce soud sdělit do doby, než vyhotoví písemné odůvodnění, což bude nejpozději 7. června. Informovala o tom Česká televize.

Aktualizováno Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vnučka spisovatele Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová a prezident Miloš Zeman | Foto: Veronika Hlaváčová/Pražský hrad | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Věc byla rozhodnuta,“ potvrdil ČTK bez dalších podrobností ředitel kanceláře předsedy Nejvyššího soudu Aleš Pavel.

Dva roky kauzy Peroutka. Článek Hitler je gentleman jsem četl, trvá na svém Zeman

Číst článek

Z databáze Nejvyššího soudu vyplývá, že rozhodnutí vydal senát soudce Pavla Pavlíka 9. května. Obě dovolání má přitom soud na stole od 15. prosince 2016.

Jednání soudu bylo v tomto případě neveřejné. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová ani její právník František Vyskočil proto zatím rozhodnutí k dispozici nemají a jeho výsledek neznají.

„Písemné rozhodnutí nám zaslané nebylo, takže netušíme, jak Nejvyšší soud rozhodl,“ řekl pro server iROZHLAS.cz Vyskočil s tím, že verdikt se dozví zřejmě až z písemného vyhotovení, protože u verdiktu nikdo kromě soudců nebyl.

Podle Pavla nelze předjímat, za jak dlouho se rozsudek dostane do rukou účastníků sporu. Zpravidla to trvá několik týdnů, spis se spolu s rozhodnutím nejprve vrací k soudu prvního stupně, ten pak má na starosti další doručování.

Kauza Peroutka už trvá přes tři roky

Prezident Miloš Zeman před více než třemi lety kritizoval novináře Ferdinanda Peroutku za údajnou fascinaci nacismem.

Novinář, spisovatel a účastník odboje. Před 40 lety zemřel Ferdinand Peroutka

Číst článek

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky," pronesl Zeman v lednu 2015 na konferenci Let My People Live.

Článek Hitler je gentleman ale hledali zaměstnanci prezidentské kanceláře v čele s Vratislavem Mynářem i mluvčí hlavy státu Ovčáček.

Zeman dokonce vypsal odměnu 100 tisíc korun pro toho, kdo článek najde. Pátrání ale dodnes nepřineslo žádné úspěchy.

Prezident se za svá slova týkající se Peroutky dodnes neomluvil, i když se Hradu nepodařilo existenci textu Hitler je gentleman doložit. Omluvil se pouze za to, že se článek nepodařilo nalézt.

„Víte, když jsem tento článek na vlastní oči četl, nemohu připustit, že tento článek neexistuje,“ řekl již dříve prezident.

Dodal také, že se pozornost bohužel soustřeďuje na jeden článek a zapomíná se na další texty, které dokazují, že Peroutka byl skutečně nacismem a Hitlerem fascinován.

„Věřím, že se jednou najde.“

Miloš Zeman (prezident)

„Našel jsem článek Češi, Němci a Židé, ve kterém Ferdinand Peroutka mimo jiné říká, že německá populace byla zasažena židovskou ochranou. Mimochodem, je to něco podobného, jako v Mein Kampfu říká Adolf Hitler," řekl začátkem loňského října Zeman studentům několika středních škol v Chomutově.

„Článek Hitler je gentleman jsem na vlastní oči četl. Věřím, že se jednou najde,“ zopakoval pak studentům.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček už ale článek Hitler je gentleman nehledá. „V hledání článku nepokračuji. Jsem velmi spokojen s rozhodnutím soudu, který již proběhl. Moje práce nebyla zbytečná, protože se mi podařilo objevit celou řadu mnohem více problematických článků Ferdinanda Peroutky, které byly publikovány od mnichovské dohody až do konce léta 1939. Nevidím v tuto chvíli ani důvod, proč v této záležitosti pokračovat,“ uvedl před časem Ovčáček pro Český rozhlas Olomouc.

Ferdinand Peroutka | Foto: Český rozhlas

Žalobu bych podala znovu, říká Kaslová

Peroutkově vnučce Terezii Kaslové došla v dubnu 2015 trpělivost a kvůli Zemanovým výrokům podala žalobu. „Tušila jsem, že se nebude jednat o lehkou, rychle řešitelnou záležitost,“ napsala již dříve serveru iROZHLAS.cz Kaslová. „Na svém rozhodnutí bych ale nic neměnila,“ uvedla vnučka slavného novináře. „Stále věřím, že za nepravdivá tvrzení je třeba se omlouvat,“ dodala.

První verdikt padl rychle, po necelých dvou hodinách nařídila soudkyně Kateřina Sedláková prezidentské kanceláři, aby se za výroky hlavy státu omluvila. Hrad se proti rozsudku odvolal a případ dostal na stůl soudce Tomáš Novosad.

Předchozí verdikt soudce zmírnil a dal částečně Hradu za pravdu, kanceláři ale také nařídil omluvu. Kancelář prezidenta se musí omluvit za výroky Miloše Zemana, který Peroutku označil za autora článku Hitler je gentleman.

Omlouvat se naopak nemusí za tvrzení, že Peroutka napsal: Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky, ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Novosad označil v rozsudku výsledek sporu za remízu.

Kauza Peroutka stála přes 189 tisíc

Prezidentská kancelář i Kaslová podaly dovolání k Nejvyššímu soudu. Tento krok ale neměl odkladný účinek. Kancelář se pak v dané lhůtě neomluvila, a Kaslová proto podala návrh na exekuci. Exekutor za nerespektování verdiktu uložil pokutu 100 tisíc korun.

Kancelář ale podala návrh na odložení exekuce, čemuž soudce Nejvyššího soudu Pavel Pavlík v rekordním čase vyhověl. Prezidentská kancelář se tak nemusí omlouvat, protože omluva a exekuce by kanceláři podle soudu způsobila závažnou újmu. Odklad platí do doby, než Nejvyšší soud definitivně rozhodne o dovoláních kanceláře a Kaslové, což se právě stalo.

Kauza týkající se slov prezidenta Miloše Zemana na adresu spisovatele Ferdinanda Peroutky zatím vyšla státní kasu na více než 189 tisíc korun.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme