Exekuce na ministerstvo financí. Peroutkova vnučka chce vymáhat omluvu za Zemanův výrok

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová bude po ministerstvu financí exekučně vymáhat omluvu za výrok prezidenta Miloše Zemana o jejím dědovi. Informoval o tom ve středu její advokát František Vyskočil. Resort v čele s Alenou Schillerovou (za ANO), který se měl omluvit do úterý, se zatím omlouvat nechce. Vyčkává na rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 10:52 19. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezie Kaslová

Terezie Kaslová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Návrh na exekuci bude podán. Počítám, že se tak stane v tomto týdnu,“ uvedl František Vyskočil, advokát Kaslové.

Ministerstvo financí se zatím za výrok prezidenta Miloše Zemana omlouvat nebude. Podalo totiž k Nejvyššímu soudu návrh na odklad vykonatelnosti pravomocného verdiktu. A čeká na jeho rozhodnutí.

Ministerstvo se za prezidenta zatím neomluví. Nejvyšší soud nestihl rozhodnout o návrhu na odklad

Číst článek

„Platí náš původní postoj. Ministerstvo financí vyčká na rozhodnutí Nejvyššího soudu o jeho návrhu na odklad vykonatelnosti rozsudku,“ uvedl ve středu pro iROZHLAS.cz Jakub Vintrlík z tiskového odboru.

„Ministerstvo požádalo o odklad vykonatelnosti rozsudku Městského soudu v Praze s ohledem na charakter uložené povinnosti, kdy předmětem řízení je nevratné plnění, tedy omluva. S ohledem na charakter plnění Nejvyšší soud opakovaně rozhodl o odkladu vykonatelnosti v obdobných řízeních a my nemáme důvod se domnívat, že by se od této praxe odchýlil i v tomto případě,“ dodal.

Dříve exekuce na Hrad

Stejný postup totiž Kaslová zvolila již na podzim 2016. Tehdy vymáhala exekučním návrhem omluvu po Pražském hradu. Exekutor dokonce uložil prezidentské kanceláři pokutu 100 tisíc korun za nerespektování rozsudku. A Hrad požádal o odklad exekuce.

Nejvyšší soud ale nakonec vykonatelnost verdiktu odložil. A později rozsudek o omluvě zrušil s vysvětlením, že žaloba Kaslové má směřovat na ministerstvo financí.

Omluva státu za Zemana v kauze Peroutka. ‚Je děsivé, že prezident neřekne, že se mýlil,‘ říká historik

Číst článek

Pražský městský soud pak ministerstvu financí počátkem letošního července uložil, aby se Kaslové omluvilo za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její děd byl autorem článku „Hitler je gentleman“. Omluvu musí úřad zaslat dopisem a také ji zveřejnit na svém webu.

Ministerstvo podalo dovolání k Nejvyššímu soudu. Tento krok ale nemá sám o sobě odkladný účinek. Podalo proto také návrh na odklad vykonatelnosti verdiktu. Na Nejvyšší soud se chystá obrátit i Kaslová. S červencovým verdiktem spokojená nebyla, protože se domáhala širší omluvy i za další prezidentova slova.

Zeman své výroky o Peroutkovi pronesl v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme