Peroutkova vnučka nechce, aby se Zeman připojil k řízení ve sporu o článek Hitler je gentleman

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová nesouhlasí s tím, aby se Miloš Zeman účastnil soudu o údajném článku Hitler je gentleman jako takzvaný vedlejší účastník. Zprávu o tom přinesl server Seznam Zprávy. Spor kvůli prezidentově výroku z roku 2015 se letos v květnu vrátil na začátek, nové jednání u Obvodního soudu pro Prahu 1 nebylo ani po několika měsících nařízeno. Soud teď řeší, zda Zemanovi vyhoví. Kaslová se ještě může odvolat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vnučka spisovatele Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová a prezident Miloš Zeman | Foto: Veronika Hlaváčová/Pražský hrad | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Podle soudkyně Aleny Novotné z Obvodního soudu pro Prahu 1 ještě rozhodnutí nepadlo – a není ani jasné, kdy padne.

Spor se k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 vrátil, protože Nejvyšší soud rozhodl, že Kaslová nemůže v tomto případě žalovat Kancelář prezidenta republiky. Zastupovat tak stát bude nově ministerstvo financí. Zeman následně požádal, aby se jednání mohl také zúčastnit.

ROZSUDEK: Nejvyšší soud vrátil spor o Peroutkův článek na začátek. Přečtěte si jeho znění

Číst článek

Advokát Kaslové František Vyskočil tvrdí, že Zeman celou dobu uváděl, že není procesně způsobilý, aby byl jednou ze stran sporu.

„Najednou chce být prezident vedlejším účastníkem? Sami tvrdili něco, co snahou o vstup do řízení popírají. Protože prezident republiky nemá právní osobnost, nemůže být ani účastníkem řízení, byť vedlejším,“ řekl pro Seznam Zprávy Vyskočil.

Zástupce kanceláře prezidenta Marek Nespala tomu odporuje: „Prezident republiky je hlavou státu a tento spor je veden se státem. Druhá věc je, že je sám autorem té myšlenky, toho výroku, takže chce být nadále účasten. Chce se vyjadřovat, argumentovat ve prospěch České republiky.“

Terezie Kaslová chce po prezidentu Zemanovi omluvu, protože o jejím dědečkovi v roce 2015 prohlásil, že napsal v časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Ten ale podle historiků neexistuje.

Jak šel čas s kauzou Peroutka, si můžete projít v časové ose serveru iROZHLAS.cz:

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme