Pokračování v kauze Peroutka. Proti rozsudku se odvolala jeho vnučka Kaslová i prezident Zeman

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala odvolání proti rozsudku, který zamítl její žalobu na stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu jejího děda. V pátek to uvedla místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná. Odvolal se i prezident jakožto vedlejší účastník sporu kvůli tomu, že mu soud přiznal jen deset procent z požadovaných nákladů na právní zastoupení. Uvedl to prezidentův advokát Marek Nespala.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová původně zažalovala prezidentskou kancelář a justice jí právo na omluvu částečně přiznala (ilustrační foto) | Foto: Jaroslav Hroch | Zdroj: Český rozhlas

Kaslová avizovala odvolání už po říjnovém vynesení verdiktu. Z justiční databáze Infosoud vyplývá, že Kaslová své odvolání podala 21. ledna. Spor nyní poputuje k pražskému městskému soudu.

„Mohu potvrdit, že jsme po zralé úvaze rozhodli podat odvolání,“ uvedl Nespala. Soud podle něj při přiznávání nákladů vyšel z obecné zásady, že státní orgán má využívat vlastních právníků a nevynakládat peníze na právní zastoupení soukromým subjektem, tedy advokátem.

Zeman: Hitler je gentleman byl oproti dalším Peroutkovým článkům nevinný

Číst článek

Nespala ovšem poukázal na nález Ústavního soudu, podle nějž je u vysoce specializovaných věcí naopak žádoucí, aby právní zastupování státního orgánu převzal specializovaný advokát.

„Spor už se nevede ani tak o postmortální ochranu pana Peroutky, ale především o to, jaké má prezident republiky právní postavení při veřejných vystoupeních,“ podotkl právník.

Žaloba, která se opírá o zákon o odpovědnosti státu za škodu způsobenou nesprávným úředním postupem, míří na ministerstvo financí. Prezident je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem.

Obvodní soud dal loni ministerstvu za pravdu v tom, že veřejný projev prezidenta nemůže být nesprávným úředním postupem, tedy porušením pravidel předepsaných právními normami. Náležitosti prezidentského projevu totiž žádný právní předpis neupravuje.

Už pět let

Kaslová spatřuje nesprávný úřední postup v tom, že Zeman pronesl nepravdivé výroky. Podle soudu ale neunesla důkazní břemeno, protože neuvedla, jaké konkrétní zákonné ustanovení tím porušil.

Slova, která Zeman pronesl o Peroutkovi při projevu k výročí konce holokaustu, se řeší už pět let. Prezident 27. ledna 2015 prohlásil, že Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“.

Rozhodnutí v kauze Peroutka: stát se za Zemanovy výroky nemusí zatím omlouvat

Číst článek

Zároveň mu přisoudil výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Později na tiskové konferenci tvrdil, že zmíněný článek viděl na vlastní oči.

Hradu se však text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje. Ukázalo se také, že autorem citátu o vlcích je Jan Stránský.

Kaslová původně zažalovala prezidentskou kancelář a justice jí právo na omluvu částečně přiznala. Po zásahu Nejvyššího soudu však žurnalistova vnučka musela svou žalobu přesměrovat na ministerstvo financí.

Nově se tak nevede spor o ochranu osobnosti, ale o odškodnění za nezákonný úřední postup.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme