Festival Mladá Praha je skutečně mladý

Většina dětí sedá k piánu, houslím nebo třeba k violancellu s hlubokým odporem, ale najdou se i tací, kteří se v klasické hudbě najdou. Právě s jejich uměním seznamuje hudební festival Mladá Praha, na který přijede třicet čtyři hudebníků osmi národností. Značná část hostů je z Japonska, které přehlídku spolupořádá. Hrát se bude od 30. srpna do 6. září ve čtyřech místech metropole – v Lichtenštejnském paláci, ve Španělském sále Pražského hradu, v malostranském chrámu svatého Mikuláše a v kostele sv. Šimona a Judy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V hudbě sice neexistují hranice, ale festival si přesto jednu klade – všichni účinkující nesmí být starší dvaceti devíti let. A protože další podmínkou je uvedení díla domácího autora, na přehlídce zazní také soudobá hudba, například kytarové skladby Štěpána Raka či Evangelium podle Bohuslava Reynka od teprve čtyřiadvacetiletého Marko Ivanoviče, též dirigenta Pražského studentského orchestru. Jen současných českých skladatelů se představí šest.

Festival samozřejmě nemůže vynechat ani hudební velikány. Na své si přijdou milovníci Beethovena, Suka, Lizsta, Martinů a Čajkovského - jejichž výročí narození připomenou některé z koncertů - a také Mozarta, který získal proslulost už coby geniální dítě.

Zázračné děti jsou podle organizátorů festivalu hlavním diváckým bonbónkem. Na Mladou Prahu přijeli tři opravdu mladí interpreti s náročným koncertním programem – dvanáctiletá japonská houslistka a dvojice čtrnáctiletých klavírních virtuosů z Ruska. Příběh nyní dvanáctileté Yoriko Muto trochu připomíná kariéru jiné japonské hvězdy s houslemi – Vanessy Mae. Yoriko Muto začala brát houslové lekce už ve dvou letech, následovala studia u uznávaných profesorů a koncertování s Tokijským symfonickým orchestrem a Badenskou filharmonií. Yoriko Muto ovšem zatím zůstává u klasiky a mísení s popem nechystá. Také ruští klavíristé – Andrei Korobeinikov a Aleksandr Lubjancev (ten po Mozartově vzoru také skládá) - staví svůj repertoár na klasické hudbě.

Na festivalu by organizátoři rádi viděli také mladé publikum. Lístky stojí okolo tří set korun, pro studenty jsou slevy.

Kateřina Kolářová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme