Festival Re:publika se nedopustil trestného činu, když použil citát ze Švejka, oznámila policie

Policie v souvislosti s citátem ze Švejka použitým při festivalu Re:publika v Brně nezjistila, že by šlo o trestný čin. Řekl to policejní mluvčí Pavel Šváb. Festival se kvůli citátu z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka stal terčem trestního oznámení.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo brněnského festivalu Re:publika

Logo brněnského festivalu Re:publika | Zdroj: Festival Re:publika

Oznamovateli se nelíbil citát „Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande“, v překladu „Češi jsou banda simulantů“. Argumentoval paragrafem trestního zákoníku o hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny lidí.

‚Buďme zase spolu.‘ Hodinový stroj v Brně se na týden zastaví, aby poukázal na problém osamělosti

Číst článek

Citáty na veřejných prostranstvích byly jednou z mnoha součástí multižánrového festivalu, který na přelomu května a června připomínal stoleté výročí vzniku Československa.

„Citáty v ulicích jsou součástí projektu 100 let 100 knih, jednoho ze stěžejních projektů festivalu. Cílem citátů v ulicích je ve veřejném prostoru, například na fontáně u Janáčkova divadla, přímo na chodnících nebo na tramvajích, zprostředkovat náhodným kolemjdoucím to nejzajímavější z české literatury posledních 100 let,“ uvedl tehdy kreativní ředitel Pavel Anděl.

Dotyčný citát v knize pronesl vojenský lékař Grünstein, kterému pod rukama procházeli rekruti. Čeští muži se často snažili službě v rakouské armádě za první světové války vyhnout.

Brno slaví 100 let Československa. Festival Re:publika zahájili Babiš s Pellegrinim a dvojník TGM

Číst článek

„V souvislosti s citátem ze Švejka nebyly zjištěny skutečnosti nasvědčující tomu, že by byl spáchán trestný čin,“ uvedl Šváb.

Festival Re:publika nabídl kromě různě zaměřených výstav a sportovních aktivit 85 koncertů, 73 divadelních představení a stand-up výstupů, stovku filmů a přes 50 besed, diskusí a autorských čtení. Své umění ukázaly také národní balety ze států bývalého Rakouska-Uherska.

Přilákal 170 000 lidí. Akce trvající od 26. května do 17. června stála bezmála 128 milionů korun, 50 milionů dalo město, 50 milionů stát, osm milionů kraj a zbytek různí partneři.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme