Festival Svobody připomene 17. listopad 1989 po celé republice

Festival Svobody k 25. výročí sametové revoluce nabídne projekce filmů, koncerty a happeningy. Přehlídka začne 13. listopadu v Českých Budějovicích a postupně se rozšíří do dalších měst. U příležitosti výročí vychází i neobyčejná vzpomínková kniha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní místo na Národní třídě, 17.listopad 2012 | Foto: Filip Jandourek

Vznik publikace s názvem Mé dětství v socialismu inicioval Ján Simkanič: „Nápad byl zcela impulzivní. Dal jsem dohromady pár kamarádů a původně to mělo být pouze v digitální podobě, to znamená na webu a jako e-knížka.“

Celkem své zážitky popsalo 64 lidí. „Přihlásili se sami a zkusili něco napsat, pak se z toho vybíralo to nejlepší. Všichni si dali strašně záležet na tom, aby sdělili něco zásadnějšího než jenom to, kolik stála zmrzlina v roce 1985,“ říká Simkanič.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí sametové revoluce připomenou v rámci Festivalu Svobody kniha, výstavy i koncerty

Výstava velkoformátových fotografií Místo zapomínání zase zájemcům umožní porovnat současnost s minulostí.

„V místě, kde ta která fotografie vznikla, kde například bílé obušky mlátily studenty, bude umístěna přímo ta fotografie, takže kolemjdoucí se bude moci podívat na to, jak se vlastně ten prostor proměnil, a naživo si uvědomit, že máme svobodu a že je to bezvadné a ať se nám to líbí, nebo ne, tak pořád je to lepší než to, co bylo,“ dodává Michal Gregorini z pořádajícího sdružení Dekomunizace.

Nejvíc akcí se bude konat přímo 17. listopadu. Český rozhlas na tento den chystá koncert Znovu 89 za účasti známých zpěváků a kapel. Na Václavském náměstí se po 18. hodině představí mimo jiné Koller Band, Michal Prokop, Aneta Langerová nebo Dan Bárta.

Mladá generace

Do oslav se zapojí i ti, kteří se narodili až v 90. letech. Vede je hlavně pocit, že se jejich vrstevníci a mladší lidé obecně už moc nezajímají o to, co se dělo před listopadem 1989.

Studenti ze společnosti Budějovický Majáles připravili program přímo pro pražskou Národní třídu. Proběhne také soutěž pro středoškoláky. Do ní se zapojí 15 škol, ty k výročí listopadových událostí mají vlastní program.

„My nechceme mladší lidi učit o tom, co bylo, my jen chceme, aby o tom přemýšleli. Aby si uvědomili, co bylo před revolucí, aby to porovnali a řekli si – aha, díky že jste udělali revoluci, že se máme takhle dobře,“ vysvětluje organizátorka Monika Macháčková.

Na mladou generaci se zaměřil také vzdělávací projekt Naše revoluce, v jehož rámci jednotlivé školy mapují události sametové revoluce. Žáci hledají pamětníky, články nebo dobové fotografie.

Eva Rajlichová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme