Vládu nelze kvůli covidu předávat dlouho, řekl Fiala. Babiš podle něj už zjevně rozhodovat nechce

Podle pravděpodobného budoucího premiéra Petra Fialy (ODS) musí rychle vzniknout odpovědný kabinet. Vládu nelze kvůli situaci s covidem předávat dlouho, řekl dnes novinářům poté, co politici koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) dorazili kolem 11.00 na Národní třídu v Praze a položili květiny k pomníku. Fiala doufá, že z odpolední schůzky s prezidentem Milošem Zemanem vyvstane jasný harmonogram jmenování nové vlády.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr ODS Petr Fiala položil na Národní třídě k památníku věnec | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Naše dvě koalice, pět politických stran, jsou připraveny převzít prakticky okamžitě vládu v České republice. To je to, co řeknu panu prezidentovi, a samozřejmě mu představím seznam kandidátů na členy vlády. Doufám, že ze schůzky vyjde jasný harmonogram jmenování vlády,“ poznamenal Fiala. V Ústřední vojenské nemocnici by se měl s prezidentem sejít ve středu v 16.00.

V úterý přibylo v Česku 22 479 případů covidu, nejvíc od začátku pandemie. Roste i počet hospitalizovaných

Číst článek

„Nemůžeme si dovolit dlouhé předávání vlády,“ dodal s tím, že kabinet Andreje Babiše (ANO) už zjevně rozhodovat nechce. Podle Fialy se nedaří spolupracovat s končící vládou.

Odborníci nově se ustavujícího kabinetu sdružení v takzvaném Anticovid týmu i ve středu od rána jednají a snaží se přijít se sérií protikoronavirových opatření. Ta by pak měli představit ve čtvrtek na schůzce s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO), řekl Fiala.

Potřeba nových opatření

Podle lídra Spolu je nutné přijímat krátkodobá opatření, kterými si lze poradit s prudkým nárůstem počtu nakažených, ale i dlouhodobější. Je například nutné mít konkrétní plán pro nemocnice pro případy, že by v nich došly kapacity, míní. Vyzval také lidi k očkování proti covidu-19, apeloval na adresné oslovování nejrizikovějších skupin skrze praktické lékaře či zdravotní pojišťovny.

Tři sporná opatření proti covidu: zrušení karantény jako odměna pro očkované i kratší platnost PCR testů

Číst článek

Zopakoval postoj budoucí vlády, jenž se chce vyhnout plošným uzávěrám, takzvanému lockdownu. Za důležité považuje mít dostatečné kapacity na trasování kontaktů nakažených či zvýšit proočkovanost. Koalice Spolu podle něj navrhuje, aby se kromě očkování a prodělané nemoci uznávaly například ve službách či na akcích i PCR testy s platností 72 hodin.

V úterý přibylo v Česku nejvíc nákaz covidem-19 za den od začátku epidemie loni v březnu. Nově nakažených bylo 22 479, zhruba o polovinu víc než za předchozí úterý. V pondělí bylo hospitalizovaných přes 4500 lidí, nejvíc od poloviny letošního dubna.

Rostou i počty úmrtí lidí s covidem-19. Za listopad jich už zemřelo 848, zatímco za celý říjen bylo úmrtí 333. Dosluhující vláda nyní zvažuje zpřísnění protiepidemických opatření, které by se dotklo hlavně neočkovaných, rozhodnout by měla ve čtvrtek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme