Fiala bude zřejmě muset stabilizovat situaci také v regionálním školství

Nový ministr školství Petr Fiala bude v resortu řešit nejpalčivější problémy. Jedná se hlavně o potíže s čerpáním evropských peněz, dokončení reformy vysokých škol a jednání o škrtech, které se zřejmě dotknou taky učitelských platů. Horká půda ale čeká ministra také v regionech, kde se proti chystané reformě venkovských škol ozvala řada kritických hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ministr školství Petr Fiala se ujal funkce

Nový ministr školství Petr Fiala se ujal funkce | Foto: Filip Jandourek

Celkem jedenáct starostů napsalo vedení ministerstva školství dopis, ve kterém odmítají navrhovanou reformu regionálního školství. „Regionální školství je nutno rozdělit na krajské a komunální školství, které se týká základních škol, čili elementárního vzdělávání. A právě toho se za Svaz měst a obcí Plzeňského kraje týká tato připomínka,“ upřesnil starosta Klatov Rudolf Salvetr z ODS.

Především starostové menších měst a vesnic varují před zánikem venkovských škol, které nedokážou zaplnit třídy tak, jak s tím počítá reforma předchozího ministra Josefa Dobeše. Zatímco dosud stačilo 17 žáků, nově by jich mělo být minimálně 25, aby se školy mohly spolehnout na peníze od státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Klatov Rudolf Salvetr z ODS v pořadu Stalo se dnes

V případě, že se tolik dětí nenajde, budou muset na provoz doplácet přímo obce. Ty na to podle starostů ale většinou nemají. „V regionu, ve které žijeme, je tak velká roztříštěnost obcí, které zajišťují základní vzdělávání dětí, že návrhy bývalého vedení ministerstva by byly naprosto likvidační,“ poznamenal Salvetr.

Zdůraznil, že si nedokáže představit, jak v pohraničním regionu dojíždějí malé děti na vzdálenost třeba30 kilometrů. „To je věc skutečně neřešitelná. Obecní rozpočty pro zajištění provozu škol dávají mnohdy poslední peníze, které v kase mají na to, aby tuto službu místním obyvatelům zajistily,“ řekl starosta Klatov.

Nestraník, bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně a poradce premiéra Petr Fiala nastoupil do funkce dnes. Fiala střídá ve funkci někdejšího člena Věcí veřejných Josefa Dobeše, který rezignoval před měsícem kvůli škrtům ve školství. Na Fialovi se shodly obě vládní strany ODS i TOP 09. Jeho odborné kvality uznává i opoziční sociální demokracie.

Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme