Nabídky firem na dostavbu Dukovan se aktualizují, řekl Fiala po schůzce s jihokorejským premiérem
Nabídky firem ucházejících se o stavbu bloku v Dukovanech se nyní aktualizují. Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že budou konkretizovány a vylepšeny z různých hledisek. Předseda vlády to řekl po jednání s jihokorejským protějškem Han Duk-soem. Tamní společnost KHNP patří mezi uchazeče o stavbu bloku.
Zájem mají dále francouzská společnost EDF a severoamerický Westinghouse. Firma ČEZ, jejímž většinovým majitelem je stát, vyzvala na jaře všechny tři uchazeče k podání finálních nabídek do poloviny září. Pro českou energetickou bezpečnost je podle Fialy rozvoj jaderné energetiky důležitý, a to nejen v podobě stavby velkých reaktorů, ale i rozvojem modulárních reaktorů.
Palivo do Dukovan bude dodávat firma Westinghouse. V tendru na dostavbu nového bloku ale výhodu nemá
Číst článek
Fiala také uvítal zájem korejských firem investovat do projektu továren na výrobu baterií do elektroaut v Česku, bylo by to podle něj přínosem pro automobilový průmysl.
„I v souvislosti se zahájením těžby lithia na Cínovci by nám umožnil vybudovat celý řetězec od těžby tohoto nerostu až po výrobu elektrických aut,“ poznamenal.
Bývalý velvyslanec ČR v Jižní Koreji Gustav Slamečka v dubnu řekl, že jednání s jihokorejskými partnery se komplikují přijetím amerického plánu na dotování výroby spojené s ekologickou transformací, tzv. Inflation Reduction Act (IRA).
Spolupráce s Jižní Koreou se může podle Fialy prohloubit například v oblastech, jako jsou polovodiče, umělá inteligence či robotika. Ministerský předseda také uvítal zájem korejských firem podílet se na výstavbě vysokorychlostních železničních tratí v Česku.
„Podpořili jsme vytvoření česko-korejské pracovní skupiny, která by se zaměřila na efektivní transfer technologií, vzájemné sdílení zkušeností,“ poznamenal Fiala.
Významní partneři
Pekarová Adamová jednala v Soulu o spolupráci proti hybridním hrozbám. V sobotu zamíří na Tchaj-wan
Číst článek
Vztahy s Jižní Koreou popsal jako vynikající, země jsou významnými ekonomickými partnery. Obrat vzájemného obchodu v posledních letech podle něj roste, loni dosáhl 118 miliard korun.
„Saldo vzájemného obchodu je ale pro Česko záporné. Proto i my podporujeme zájem českých podnikatelů o korejský trh, kde se nabízí celá řada dalších příležitostí,“ dodal. Obě země podle Fialy sdílí hodnoty demokracie, svobody a tržního hospodářství.
Han Duk-so uvedl, že se premiéři dohodli na posílení spolupráce v elektromobilitě, energetice, infrastruktuře či obranném průmyslu. Zabývat se chtějí také diverzifikací stávající spolupráce, například ve vodíkových technologiích či malých modulárních reaktorech. Země podle Hana chtějí také rozšířit kontakty a vzájemnou lidskou výměnu, posílit spolupráci ve vzdělávání, cestovním ruchu či kultuře.