Fiala přijal nabídku premiéra vést ministerstvo školství. Prezident ho jmenuje ve středu

Předseda vlády Petr Nečas navrhne na post ministra školství, mládeže a tělovýchovy profesora Petra Fialu, stávajícího prorektora brněnské Masarykovy univerzity. Profesor Fiala s touto nominací vyslovil souhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na post ministra školství, profesor Petr Fiala

Kandidát na post ministra školství, profesor Petr Fiala | Zdroj: ČTK

Petr Nečas návrh na nového ministra konzultoval i s koaličními partnery. Jeho výběr podporuje ODS, TOP 09 i nová platforma kolem Karolíny Peake. Politici se shodují, že má Petr Fiala vysoký odborný kredit.

Profesor Petr Fiala byl po dvě funkční období rektorem Masarykovy univerzity (2004-2011), nyní na MU působí jako prorektor pro akademické záležitosti, je členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace a od září 2011 působí jako poradce Petra Nečase pro vědu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Petru Fialovi, který se stane novým ministrem školství, jsme ve Stalo se dnes mluvili s rektorem ČVUT Václavem Havlíčkem a šéfem Asociace ředitelů gymnázií Jiřím Kuhnem

Fiala ve svém prohlášení napsal, že by od něj bylo neodpovědné nabídku odmítnout. Podle něj by lidé, kteří mají zkušenosti a kompetence, neměli dávat ruce pryč od politiky a státní správy.

Jeho prvním cílem bude stabilizovat rezort a vytvořit prostředí, v němž bude panovat vzájemná důvěra mezi aktéry změn, kterými školství na všech stupních v současné době prochází.

Prezident Václav Klaus jmenuje Petra Fialu do funkce ministra školství, mládeže a tělovýchovy ve středu 2. května na Pražském hradě.

Místo ve vedení resortu školství je už měsíc uvolněno poté, co rezignoval jeho předchozí šéf Josef Dobeš z Věcí veřejných. Nový ministr se bude muset utkat s řadou problémů od nutnosti seškrtat v rozpočtu úřadu dvě a půl miliardy korun až po řešení komplikací s čerpáním evropských peněz.

‘Petr Fiala je dobrá volba‘

„Volba profesora Fialy do křesla ministra školství je dobrá. Znám ho přes šest let z působení v České konferenci rektorů. Je to člověk uvážlivý, s přehledem a zná situaci ve školství na všech stupních,“ řekl ve Stalo se dnes rektor pražského ČVUT Václav Havlíček.

Podobný názor k volbě nového ministra školství vyslovil i šéf Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn. „I já si myslím, že to bude dobrá volba. Co se týče znalosti vysokého školství, tam není třeba mít jakékoli pochybnosti. Na začátku svého fungování se ale bude muset seznámit s problémy regionálního školství. Jde o jeho financování, případně dotažení kurikulární reformy a podobné věci. Jsou to záležitosti natolik žhavé, že se jim bude muset věnovat velmi rychle,“ uvedl.

Dodal, že reformy školství, se kterými přišel ministr Dobeš, vedly z velké části správným směrem a je na co navázat. „Doufám, že reformy financování, případně dotažení státních maturit, testování pátých a devátých tříd jsou rozpracované natolik, že pokud se dotáhnou, že to českému školství prospěje. I tomu regionálnímu,“ řekl.

Nestraník Fiala by prý jako ministr školství mohl přispět k uklidnění situace

Číst článek

Rektor Havlíček za hlavní problém nestability resortu školství označil čerpání evropských peněz. „Financování z Bruselu představuje pro české školství obrovskou šanci, která se nesmí promarnit. Zpoždění z minulosti a nepřesnosti při zadávání projektů jsou tak vážné, žer bude pro profesora Fialu patrně nejobtížnějším úkolem zajistit stabilizaci v oblasti financování právě zvnějšku,“ uvedl.

Připomněl, že měsíční absence ministra školství se negativně podepsala na několika úrovních v resortu: „Na vrcholné úrovni v otázkách čerpání z evropských fondů a pak je to problematika financování školství jako takového.“

Lucie Husárová 1, Tereza Janouškovcová Bartůňková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme