Fialův projev opozici neoslovil. Podle Schillerové byl manipulativní, koalice premiéra naopak chválí

Premiér Petr Fiala (ODS) svým nedělním novoročním projevem opoziční lídry nepřesvědčil. Soudí, že navzdory jeho slovům vláda nezvládla předsednictví Radě EU a nedokáže pomáhat lidem ani firmám v nynější energetické krizi a zdražování. Naopak zástupci vládní koalice hodnotí Fialovo vystoupení jako věcné. Vyjádřili hrdost nad tím, že Česko má v čele vlády státníka, který nesklouzává k populismu a přitom umí občany v těžkých dobách povzbudit.

reakce Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala

Reakce členů koaličních partnerů na rozdíl od hodnocení Schillerové a Okamury byly vesměs pozitivní | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Fialova koaliční vláda podle obou opozičních lídrů v nynější energetické krizi a zdražování selhává a navzdory slovům premiéra nedokáže efektivně pomoci lidem ani firmám.

Válka na Ukrajině, české předsednictví i energetická krize. Připomeňte si první rok vlády Petra Fialy

Číst článek

Schillerová uvedla, že z Fialova projevu je přinejmenším rozpačitá. Vláda se podle ní během nedávného předsednictví Radě Evropské unie nechovala jako sebevědomá země a Fiala jako sebevědomý premiér.

„Vybral si třešničky, které se mu hodily, a ty manipulativně předkládal,“ reagovala na projev bývalá ministryně financí. Kritizovala mimo jiné podle ní pomalou a neúčinnou pomoc státu občanům i firmám, které čelí enormnímu zvyšování cen.

Projev ministerského předsedy byl snůškou prázdných floskulí a stokrát opakovaných lží, míní lídr SPD Tomio Okamura. Uvedl, že za dobu Fialovy vlády stoupl na dvojnásobek počet domácností, kde je příjmová chudoba. Fialův projev byl podle něj úplně mimo realitu. „To je na okamžitou demisi,“ dodal.

Ohlasy z koalice

Reakce členů koaličních partnerů na rozdíl od hodnocení Schillerové a Okamury byly vesměs pozitivní. Podle místopředsedy poslaneckého klubu TOP 09 Michala Kučery byl Fialův přednes „státnický a rozvážný“, napsal poslanec na twitteru.

Neméně kladný byl komentář Kučerovy stranické kolegyně a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Fiala podle ní nazval konkrétní problémy, kterým v současnosti čelí česká společnost. „Pojmenoval přesně problémy, kterým čelíme. Zároveň byl plný naděje a nesl se v optimistickém duchu, což je nesmírně důležité. Jsem stejně jako premiér přesvědčena, že to spolu zvládneme a z krize vyjdeme silnější,“ vyjádřila se předsedkyně TOP 09 na twitteru.

Také šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný v České televizi vyjádřil přesvědčení, že Fiala mluvil s pokorou, přitom jasně a sebevědomě. „Jsem hrdý na to, jakého máme premiéra,“ dodal. Výtky opozice označil za opoziční rétoriku.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek míní, že Fialův projev byl smířlivý a působivě poukázal na kontrast mezi dobrými vztahy mezi Čechy a Slováky a tím, co se nyní děje mezi Ruskem a Ukrajinou. V jeho výčtu vládních priorit mu chybělo řešení nedostupného bydlení, digitalizace či změny klimatu.

Poslanec STAN Jan Lacina považuje nedělní slova premiéra za vyvážený, pravdivý a srozumitelný projev určený veřejnosti, kterému nechyběla vize budoucnosti, naděje a povzbuzení. Tedy vše, co chybělo vánočnímu poselství prezidenta Miloše Zemana, dodal Lacina.

Pochvaly z Brna

Fiala obdržel pochvalu i ze svého rodného města. Letošní novoroční projev podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) obnovil tradici státnického projevu. „Petr Fiala vrátil naší zemi respekt a sebevědomí v rámci západního světa,“ podotkla Vaňková na svém twitterovém účtu.

Fiala v projevu prohlásil, že letošní rok nebude jednoduchý, ale Česká republika ho zvládne. Vyzdvihl solidaritu lidí v kritických okamžicích. Věří, že se začnou projevovat přijatá opatření a sníží se inflace i ceny.

Zopakoval, že vysoké ceny energií nelze zkrotit jednoduchým nařízením. Připomněl, že ministr financí chystá úspory ve výdajích státu za 70 miliard korun. Neměly by ale zasáhnout armádu, výstavbu silnic a železnic ani vzdělávání, tedy oblasti, které vláda letos považuje za prioritu.

ČTK, pat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme