Fiala plánuje šetřit na provozních výdajích státu. Domnívá se, že dosáhne úspory až 100 miliard korun

Vznikající koaliční vláda chce podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun. Nynější ministryně financí Alena Schillerová (ANO) to má za nereálné. Návrh rozpočtu končící vlády Andreje Babiše (ANO), který počítá se schodkem 376,6 miliardy korun, dosavadní opoziční koalice ve sněmovně nepodpoří, uvedl v neděli Fiala.

Praha (Aktualizováno: 17:42 17. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česko by tak do příštího roku vstoupilo v rozpočtovém provizoriu, které by trvalo v řádu týdnů až dvou měsíců

„Nemůžeme podpořit tento rozpočet (Babišovy vlády, pozn. red.), protože bychom vědomě podporovali další růst inflace a zdražování,“ prohlásil předseda ODS v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Ušetřit by chtěl na provozních výdajích státu. „Dal bych každému ministrovi za úkol, aby ve svém resortu našel provozní úspory ve výši šesti procent. Kdybychom tyto úspory měli, tak jsme schopni ten deficit rozpočtu skoro o 100 miliard snížit,“ řekl Fiala. Zopakoval, že jeho vláda nechce zvyšovat daně, protože zkrotit výdaje státu lze bez tohoto opatření.

Schillerová na twitteru označila škrty plánované Fialou za „zcela nereálné“ bez razantního omezení investic a platů ve veřejném sektoru. Šestiprocentní úspory na provoz přinesou maximálně pět miliard korun a rozpočtové provizorium bude znamenat mimo jiné to, že mzdy ve veřejném sektoru od Nového roku nevzrostou, uvedla ministryně.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula později v pořadu zapochyboval o tom, zda se šestiprocentní úspory podaří provést plošně ve všech resortech. Nebránil by se naopak zvýšení některých daní.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank a členka skupiny KoroNERV Helena Horská na twitteru uvedla, že snížit schodek rozpočtu na čtvrt bilionu korun by bylo „střízlivě ambiciózní“.

Fialův plán na snížení schodku pod 300 miliard by se podle ní mohl povést v případě vyššího výběru daní díky růstu ekonomiky, ukončení covidové pomoci firmám nebo zrušení zvýhodněného jízdného pro studenty.

Deset miliard v úsporách

Úspory by se podle Fialy netýkaly mzdových nákladů, ale například neinvestičních nákladů, kde lze uspořit zhruba 20 miliard korun, nebo neinvestičních výdajů pro podnikatelské subjekty, kde by bylo možné ušetřit deset miliard.

Průzkum: Velká část voličů měla jasno už měsíc před volbami. Rozhodovalo i složení předvolebních koalic

Číst článek

„Piráti a Starostové měli představu, že by se dalo ušetřit nějakých 60 miliard korun, my jsme mluvili o až 100 miliardách,“ uvedl předseda ODS. „To bychom určitě měli,“ dodal na dotaz, zda chce rozpočtový schodek snížit pod 300 miliard korun.

Fiala také řekl, že výdaje státu vzrostly za Babišovy vlády o 600 miliard korun, aniž se to projevilo na zvýšení kvality služeb státu.

Programové prohlášení Fialovy vlády bude obsahovat konkrétní cíle na celé čtyři roky, aby si lidé mohli zkontrolovat jejich plnění. Mezi cíle na čtyři roky patří snížení sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) ze tří na dvě, přičemž potraviny by měly patřit do snížené desetiprocentní sazby, uvedl Fiala.

Snížená patnáctiprocentní sazba

V současnosti platí kromě základní sazby daně z přidané hodnoty ve výši 21 procent ještě snížená patnáctiprocentní sazba, která se vztahuje právě na prodej potravin nebo na ubytovací a stravovací služby.

‚Jsem připraven být v opozici.‘ Babiš řekl, že by od Zemana pověření k sestavení vlády nepřijal

Číst článek

Vládní návrh rozpočtu, který připravilo ministerstvo financí, počítá po úpravách se schodkem 376,6 miliardy korun. S návrhem nesouhlasila koaliční ČSSD, která požadovala větší nárůst platů hasičů, policistů, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách.

Prioritami rozpočtu jsou podle ministerstva financí investice za 218 miliard, růst důchodů o 805 korun, zachování nižšího patnáctiprocentního zdanění zaměstnanců, opětovné zvýšení slevy na poplatníka o tři tisíce nebo podpora vědy a výzkumu.

Platy učitelů by měly příští rok meziročně stoupnout o 3,5 procenta, a příští rok tak průměrný plat učitele bude zhruba 47 tisíc korun. Rozpočet zároveň počítá s navýšením platby za státní pojištěnce o 200 korun na 1967 korun měsíčně.

Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem půl bilionu korun, ministerstvo financí jej ale očekává kolem 400 miliard korun. Loni skončil rozpočet se schodkem 367,4 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme