Lipavský o možném návratu Fica: Přál bych si, aby ustoupil od svých naprosto nehorázných výroků

Možný návrat slovenského politika Roberta Fica do funkce premiéra je něco, co je nutné velmi pozorně sledovat. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce České televize (ČT) to řekl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). V souvislosti s Ficovou kritikou Evropské unie či protiruských sankcí Lipavský řekl, že by si přál, aby šlo pouze o předvolební rétoriku.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý slovenský prezident Robert Fico

Fico chce mimo jiné zastavit vojenské dodávky na Ukrajinu, které podle něj nejsou řešením války na Ukrajině, vysvětluje Lipavský (ilustrační foto) | Foto: Marko Erd/SME | Zdroj: Profimedia

Slovensko čekají předčasné volby na konci září, v průzkumech se daří Ficově straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která po dlouhodobém vládnutí odešla do opozice po porážce v parlamentních volbách z konce února 2020.

„Případné premiérování Roberta Fica je něco, co velmi pozorně musíme sledovat,“ řekl v ČT Lipavský.

Čaputová uvedla, že čelí výhrůžkám smrtí. ‚Dělat z někoho terč už na Slovensku zabíjelo,‘ kritizovala Fica

Číst článek

Fico chce mimo jiné zastavit vojenské dodávky na Ukrajinu, které podle něj nejsou řešením války na Ukrajině, podobně jako „nefunkční protiruské sankce“. Slovenský bývalý premiér také kritizuje Evropskou s tím, že je v oblasti zahraniční politiky ve vleku USA.

„Přál bych si, aby to byla jen předvolební rétorika a od některých naprosto nehorázných výroků také ustoupil,“ uvedl Lipavský.

Tento styl politiky podle něj není tím, s čím by mohlo být Slovensko vnímáno v Evropě jako partnerský stát. „Naopak oceňuji, že Slovensko má dnes přítomnost jednotek NATO, podílí se na evropské bezpečnosti,“ konstatoval Lipavský.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová koncem dubna při návštěvě Kyjeva řekla, že věří v kontinuitu slovenského postoje vůči Ukrajině po zářijových volbách.

Neumí si představit, že by nová vláda nedokázala rozlišit agresora a oběť, řekla. Téma Ukrajiny se podle ní ve slovenské kampani nesmírně politizuje a strany si budují politický kredit odmítáním pomoci Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme