Fico se v Praze sešel se Sobotkou. Projednal vzájemné vztahy i plán předsednictví EU

Tři týdny před začátkem předsednictví Slovenska v Evropské radě přijel do Prahy slovenský premiér Robert Fico. S Bohuslavem Sobotkou z ČSSD jednali o modernizaci dopravy mezi oběma zeměmi nebo například o příštím setkání české a slovenské vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setkání slovenského premiéra Roberta Fica a českého předsedy vlády Bohuslava Sobotky v Praze | Foto: Filip Jandourek

Robert Fico je už potřetí premiérem, do Prahy však po březnových volbách oficiálně přijel vůbec poprvé. Jak je známo, trápily ho problémy se srdcem, kvůli kterým byl i hospitalizován. Za zdržení dané zdravotními problémy se slovenský premiér omlouval i v Praze. Bohuslav Sobotka mu i proto popřál hodně zdraví a sil do třetího mandátu premiérské funkce.

Robert Fico chválil tradiční českou pohostinnost. Řekl, že se v Česku vždy cítí uvolněně. „To nejlepší, co se může člověku stát, je starý chléb, staré víno a starý přítel. Tak cítíme i my na Slovensku vztahy k České republice,“ podotknul Fico na společné schůzi.

Dnešní tisková konference rozhodně ničím nepřekvapila. Česko se Slovenskem chtějí pokračovat v léty prověřené agendě, ať už je to spolupráce v oblasti obrany, či turistiky. Robert Fico se například pochlubil, že loni bylo Slovensko vůbec nejoblíbenější destinací českých turistů, předběhlo dokonce Chorvatsko.

Pokračovat budou i společná zasedání české a slovenské vlády. Zatím však není jisté, kde příští zasedání proběhne, mělo by ale nejspíš proběhnout na začátku září.

Plány pro slovenské předsednictví

Za jednu z priorit slovenského předsednictví označil slovenský premiér migraci. Nadcházející červnový summit by se měl podle Fica věnovat reformě takzvaného dublinského systému v oblasti azylu.

Druhou prioritou budou podle Roberta Fica následky červnového referenda ve Velké Británii o setrvání v Evropské unii. Pokud Británie zůstane, bude mít unie plné ruce práce s prosazením vzájemných dohod. „A kdyby došlo na takzvaný brexit, jen pánbůh ví, co bude,“ přiznává Fico.

Setkání slovenského premiéra Roberta Fica a českého předsedy vlády Bohuslava Sobotky v Praze | Foto: Filip Jandourek

K prioritám slovenského předsednictva ještě dodal: „Soustředit se na hospodářsky silnou Evropskou unii, tedy podporovat investiční politiku. Naší představou je využívat nové formy jednotného trhu, které doteď nebyly využívané maximálně. Chtěli bychom, aby Evropa byla angažovanější v globálních konfliktech,“ dodává.

Oba premiéři chtějí nadále prosazovat modernizaci železničního spojení mezi Českem a Slovenskem. Týká se to hlavně trati Břeclav – Bratislava jako součástí transevropské železniční sítě, která je na české straně výrazně lepší.

Robert Fico hovořil také o modernizaci některých silnic, například silnice mezi Púchovem a Českou republikou nebo silničního tahu mezi Žilinou a Českou republikou.

Premiéři se však zatím nevyjádřili ke konkrétním termínům. Premiér Sobotka si stěžoval, že výstavbu nových tahů komplikuje posuzování vlivu těchto staveb na životní prostředí.

Setkání slovenského premiéra Roberta Fica a českého předsedy vlády Bohuslava Sobotky v Praze | Foto: Filip Jandourek

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme