Fiktivní nehoda blokovala dálnici D1 u Brna

Jihomoravští záchranáři jsou dobře připraveni na případnou hromadnou havárii na dálnici s desítkami zraněných. Potvrdily to předběžné výsledky jednoho z největších cvičení záchranářů v Česku. Akce Integrovaného záchranného systému od rána omezilo provoz na dálnici D1 u Brna. Simulovalo hromadnou havárii autobusu s desítkami raněných. Zasahovaly stovky záchranářů, hasičů a policistů. Cvičení s názvem Trauma mělo především ověřit funkčnost nového traumatologického plánu kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení záchranářů /ilustrační foto/ | Foto: ÚSZS MSK

Zdravotnická zařízení prý cvičný nápor zvládla. Podrobné vyhodnocení výsledků akce zpracují odborníci v příštích dnech. Také zdravotníci hodnotí cvičení pozitivně - prý ho zvládli. Například ve Fakultní nemocnici Brno zjistili, že by pro dokonalé zvládnutí případné tragické nehody ještě potřebovala zvětšit parkovací plochy tam, kde přijímají zraněné.

Na místě bylo přes 70 figurantů, stovky hasičů, policistů a zdravotníků. Po dálnici jezdily sanitky a zasahoval i vrtulník. Kvůli cvičení byl až do 15 hodin uzavřen exit na 190. kilometru ve směru od Prahy. Omezení se dotklo také řidičů jedoucích po D1 od Brna směrem na Prahu. V úseku cvičení byla omezena rychlost.

"A to z toho důvodu, že průběh cvičení vyvolá určitou pozornost řidičů, kteří by při neomezené rychlosti, mohli být kvůli své nepozornosti strůjci dopravních nehod. Samozřejmě musíme dbát zejména na zajištění bezpečnosti v okolí cvičení. Pokud tam někdo hodlá porušovat pravidla provozu, budeme tyto lidi postihovat," řekl Karel Pospíšil z krajského policejního ředitelství.

Péče o skutečné pacienty nebyla omezena

"Akce se účastní celkem 18 vozů, využijeme i vrtulník Letecké záchranné služby, který sídlí v Brně-Tuřanech a také vrtulníky z Olomouce. Zapojíme i sanitní vozy soukromých provozovatelů na transport lehce zraněných do zdravotnických zařízení v Brně a okolí," řekl v průběhu cvičení ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Milan Klusák. Ujistil zároveň, že péče o skutečné pacienty omezena nebude.

Cvičení mělo zjistit připravenost záchranářů na havárii srovnatelnou s tragédií u jihočeských Nažidel. Zároveň ověří, jestli pro Jihomoravský kraj stačí jediné traumacentrum ve Fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích.

"Dnešní cvičení není o tom, zda má být traumacentrum v bohunické nemocnici zřizované státem, nebo v úrazové nemocnici, která přešla na město, a díky tomu byla zachráněna - jinak by ji Tomáš Julínek zrušil. Otázkou dnešního cvičení je naplnění takzvaného traumatologického plánu Jihomoravského kraje," řekl Rádiu Česko hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který cvičení zahájil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednom z největších záchranářských cvičení hovořil na Rádiu Česko Václav Sochor s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem.

Přečtěte si také:
Dálnici D1 u Jihlavy blokovala v noci nehoda kamionů
Smrtelná nehoda blokovala tři hodiny dálnici D1
Řidič od Nažidel zůstává za mřížemi, neprojevil dost lítosti
Dálnice D1 byla téměř pět hodin neprůjezdná kvůli nehodě kamionu
Hromadná nehoda na D 1 před měsícem = 28 miliónů Kč

Milan Kopp, Vlasta Gajdošíková, Katka Brezovská, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme