Fiktivní teroristé zaútočí na metro a vlak

V noci z dneška na pátek začne největší protiteroristické cvičení v historii České republiky. Více než 700 policistů, hasičů a záchranářů se bude snažit vypořádat s následky simulovaného bombového teroristického útoku spáchaném současně v pražském metru a ve vlaku v Kralupech nad Vltavou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transport zraněné dívky

Transport zraněné dívky | Foto: Jan Rosenauer

Záchranné operace v rámci cvičení Podzim 2005 vypuknou v pátek hodinu po půlnoci, kdy ve stanici metra Náměstí Republiky vybuchne ve vagónu ukrytá bomba.

Ve stejný okamžik bude zase na nádraží v Holešovicích v jednom z autobusů městské hromadné dopravy objevena podezřelá taška. V tu dobu už zvláštní policejní tým bude sledovat podezřelou osobu, která míří vlakem právě do Holešovic.

O hodinu později dojde k dalšímu teroristickému útoku. Ve vlaku na trati Praha - Kralupy nad Vltavou - Roudnice nad Labem fiktivní teroristé odpálí nástražný výbušný systém, který umístili do kupé v jednom z vagónů. Stane se tak mezi železničními stanicemi Nelahozeves a Nové Ouholice.

Cvičení Podzim 2005 má podle mluvčí ministerstva vnitra Radky Kovářové ověřit především připravenost jednotlivých složek integrovaného záchranného systému na případný teroristický útok. "Měla by být ověřena jejich schopnost v případě teroristického útoku efektivně a rychle spolupracovat a správně provádět záchranné a likvidační práce, tedy chránit životy a zdraví občanů a následky této události co nejrychleji odstranit," řekla mluvčí.

V Praze se do akce zapojí 413 lidí a ve středních Čechách dalších 320. Oběti útoků budou zastupovat figuranti. Například pro cvičení v metru na Náměstí republiky bude k dispozici 195 figurantů. Budou to zejména studenti Střední zdravotnické školy a Vyšší zdravotnické školy a členové jednotek dobrovolných hasičů působících v hlavním městě. Ti budou simulovat oběti na životech, těžce a lehce zraněné a dokonce se vyskytne i několik psychicky narušených osob.

Kolik bude cvičení stát není zatím jasné. Přesná částka by měla být známa až po skončení akce. Podle předběžných odhadů by však neměla přesáhnout dva miliony korun.

Ministerstvo vnitra kvůli cvičení zřídilo i zvláštní telefonní linku pro veřejnost na čísle 974 819 826. Bude v provozu od čtvrtka od deseti hodin večer a její provoz ukončí v pátek v šest hodin ráno.

Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme