Filmaři na protest proti neschválení novely o kinematografii uzavřeli stánek v Cannes

Prvním krokem na protest proti tomu, že Poslanecká sněmovna včera nepřehlasovala veto prezidenta Václava Klause o novele zákona na podporu kinematografie, je uzavření českého stánku na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Oznámila to Asociace producentů v audiovizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavný "červený koberec" před festivalovým palácem v Cannes | Foto: AFP

Stánek Českého filmového centra ve společném pavilonu s Polskem a Slovenskem osiřel. Dnes okolo páté hodiny odpoledne byla stažena česká vlajka, sundány české symboly a vyvěšeno oznámení o stávce. Bude uzavřen až do konce festivalu.

Stánek Českého filmového centra slouží k propagaci české kinematografie. Stává se místem setkání filmařů, filmových producentů a distributorů a během festivalu v něm proběhlo několik akcí, jejichž cílem bylo přispět ke zvýšení povědomí o českém filmu.

Podle předsedy Asociace producentů v audiovizi Pavla Strnada je český stánek důležitý pro naši prezentaci v Cannes. Jeho uzavření je proto dostatečným protestem.

"Sem do Cannes každý rok přijíždí celý filmový svět. Je to jedno ze tří míst, kde se potkávají filmaři z celého světa. Pokud tady Česká republika nebude prezentovaná, tak v podstatě česká kinematografie přestává existovat. My jsme před třemi lety otevřeli tady v Cannes poprvé filmový pavilon spolu s Polskem a Slovenskem a mělo to velký ohlas," řekl Českému rozhlasu Strnad.

Pavel Strnad Radiožurnálu také vysvětlil, proč by měl stát na filmovou produkci přispívat: "Výroba filmu vyžaduje poměrně vysoké investice v řádu desítek milionů korun. Bohužel tyto investice jsou na tak malém trhu, jako je v České republice, díky jazykové bariéře v podstatě nenávratné. Proto je potřeba státní podpory, aby se investice snížila a bylo možné přilákat komerční investice. To znamená, pokud stát podpoří část toho projektu, druhou část můžou zaplatit investoři."

Poslanec za ODS Michal Doktor je jednáním filmařů zklamaný. Zákon podle něj znamenal nové zdanění, které by se promítlo do poplatků ve videopůjčovnách.

"Budí to na mne dojem, jako by čeští filmaři pociťovali jakousi výsadu či nárok na výtěžnost navrhované daně. Já samozřejmě vítám, že nebyla zavedena nová kulturní, jak já jsem jí říkal Jandákova, daň, protože by to znamenalo zdražení ve videopůjčovnách a půjčovnách filmu," myslí si Doktor.

Předložená novela měla zhruba ztrojnásobit částku určenou na podporu nových českých filmových projektů, z nynějších 70 na 220 milionů korun ročně. Zatímco filmaři ji podporovali, nelíbila se televizím ani provozovatelům kin a videopůjčoven.

Zákon totiž předpokládal, že by majitelé kin odváděli do fondu dvě procenta z výnosů ze vstupného, distributoři video a DVD nosičů tři procenta z výnosů, televize tři procenta z výnosů reklamy a teleshoppingu. Veřejnoprávní televize měla odvádět půl procenta ročně.

Jan Šmíd, Veronika Malá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme