Filozofická fakulta Univerzity Karlovy začala učit malé školáky. Otevřela dětskou univerzitu

Je jim deset a v ruce drží svůj vysokoškolský index. Nejmladšími studenty v historii se může pochlubit Filozofická fakulta Karlovy univerzity. Do svých přednáškových sálů pozvala žáky druhých až pátých tříd, aby hrou zkoumali univerzitní prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy otevřela dětskou univerzitu | Foto: David Tesař

Velká aula pražského Karolina tolik zvídavých dětských očí dlouho neviděla. Malí studenti právě dostali první úkol. Jsou rozdělení do skupin podle původních čtyř fakult a soutěží mezi sebou.

Cesta k hledání moudrosti se pomalu přenese do Křížové chodby. Fakultní herci malé vysokoškoláky připraví na další úkol. Naučit je slib – ‚Spondeo ac policeor‘.

Stejný slib pak o pár minut později pronesli před děkanem fakulty Michalem Stehlíkem. Prozradil, že latina a poznávání akademické půdy není jediným programem dětské univerzity.

„Kombinujeme hned několik z toho množství oborů Filosofické fakulty, takže tam bude od velmi populární egyptologie a pohled na egyptské bohy přes výtvarné umění a návštěvu Národní galerie, divadelní vědu a návštěvu Nové scény Národního divadla, jak se vlastně dělá divadlo, přes procházku v pražských ulicích s českými dějinami. Děti také půjdou do tlumočnických kabinek, aby si vyzkoušely, jak se překládá a tlumočí a zjistily, že i jazyk je trochu tajemství,“ vyjmenovává Stehlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dětské univerzitě natáčela redaktorka Klára Bílá.

Zástupci fakulty přibližují dětem předmět z poněkud jiného úhlu, než na jaký jsou zvyklé ze školních lavic. Vědomi si toho jsou i rodiče dětských vysokoškoláků.

„Já jako maminka od toho očekávám, že si dcera rozšíří obzory, jako že se dostane k takovým informacím, které já jí asi nedám,“ říká jedna z maminek. „Mně je deset let a láká mě na tom ponaučení. Ani moc mě neláká jít na vysokou školu, chtěla bych být zdravotní sestrou,“ říká studentka dětské univerzity.

Fakulta se konceptem dětské univerzity inspirovala podobnými úspěšnými projekty v Česku, ale hlavně v zahraničí. A už teď přemýšlí o otevření druhého ročníku dětské univerzity.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme