Finance pro TOP 09 a vnitro pro VV? Lídři zřejmě jednají o vládě

Špičky ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se opět sešly, aby ladily program možné společné koaliční vlády. Lídři stran zřejmě vstoupili do velmi obtížné fáze rozhovorů. Jde totiž už o to, která strana získá jaké ministerstvo. Jednání probíhá už několik hodin za zavřenými dveřmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, takzvané skupiny K9, jednali o vládním programu. | Zdroj: ČTK

Debatu o rozdělení ministerských křesel před jednáním nevyloučil ani premiér Petr Nečas. Současně by ale chtěl uzavřít ještě některou z programových kapitol. V tuto chvíli totiž strany se sedmi okruhů uzavřely jen dva. A to ekologii a zahraniční politiku. U třetího, tedy práva a korupce, se blíží k závěru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Veronika Malá a politolog z Filosofické fakulty UK Milan Znoj v pořadu Stalo se dnes.

V otázce práva a korupce budou muset vyjednavači doladit hlavně poslední tři otázky. Jedná se o přímou volbu starostů, reorganizaci cizinecké policie a změny služebního zákona. Pokud se tyto problémy podaří vyřešit, budou si moci vyjednavači odškrtnout celou kapitolu věnující se korupci.

Co se týče vlády, už dříve strany podepsaly dohodu, podle které by měla být křesla rozložená podle klíče šest, pět a čtyři. Od TOP 09 se ale také vzápětí ozvalo, že bude také záležet na síle jednotlivých resortů, nejen na jejich počtu.

Zemědělství by mohl vést Vondra

TOP 09 se netají například zájmem o ministerstvo zahraničí. Z kuloárových informací už mimo jiné zaznělo, že ODS by měla získat ministerstvo zemědělství, které by mohl vést Alexandr Vondra. Zároveň se hovoří o tom, že občanští demokraté skutečně přepustí resort financí TOP 09. To by měl vést místopředseda strany Miroslav Kalousek. Věci veřejné zase projevily jasný zájem o resort vnitra nebo školství.

Kandidát na místopředsedu ODS Alexandr Vondra | Foto: Tomáš Adamec

Jednání lídrů budoucí koalice se postupně prodlužují. Zatímco v počátku trvala vždy maximálně dvě hodiny, nyní trvají tři i více hodin. Způsobeno to může být tím, že jednání jdou do finální fáze. Do konce června mají totiž vyjednávací tým uzavřít jednotlivé kapitoly y a do 7. července pak mají lídři stran doladit programovou shodu.

Věci veřejné také před jednáním upozornily na to, že tisková konference po skončení schůzky bude významná. „Jde tady o určitou šachovou partii, kdy se všechny tři strany snaží vést disputaci tak, aby dopadly co nejlépe v očích veřejnosti,“ řekl k jednání politolog z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Milan Znoj.

Koaliční dohoda by nicméně podle něj neměla ztroskotat na tom, že se strany neshodnou na rozdělení postů ve vládě. „Už jsme ve fázi, kdy je v zájmu všech tří stran dotáhnout jednání do konce. Ale asi to jde na ostří nože,“ uzavřel Znoj.

Veronika Malá, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme